Kręcz szyi noworodek. Kręcz u niemowlaka. Potrzebna operacja?

Kręcz szyi noworodek, czy może się to przydarzyć każdemu małemu dziecku? Nie wpadajmy w panikę, jeśli dotyczy to naszego malucha. Można mu pomóc zarówno domowymi metodami, jak i za pomocą specjalistycznych rehabilitacji.

Kręcz szyi noworodek

Czym tak naprawdę jest kręcz szyi? Inna jego nazwa to torticollis lub caput obstipum. To nic innego, jak nieprawidłowe ułożenie główki. Możemy je z łatwością zauważyć, gdyż dziecko przechyla ją zawsze w jedną stronę lub trzyma tylko prosto, bez możliwości obrócenia jej w bok. Powstaje on na skutek pierwotnych albo wtórnych zmian, które dotyczą obrębu mięśni szyi lub kręgosłupa szyjnego. Wada wychodzi na jaw zazwyczaj zaraz po urodzeniu dziecka. Bardzo ważne jest, abyśmy dokładnie obejrzeli noworodka, ponieważ przeoczenie nieprawidłowości, może skutkować poważnym skrzywieniem kręgosłupa w wieku starszym.

Kręcz szyi u niemowlaka przyczyny

Może być spowodowany wieloma czynnikami. Jednak najczęściej powoduje go jednostronne skrócenie mięśnia, który łączy głowę z mostkiem. Mięsień ten, choć nie powoduje bólu, jest twardy oraz nabrzmiały. Taka nieprawidłowość może powstać już nawet w łonie matki, kiedy płód jest nieprawidłowo ułożony. Często również występuje przy porodzie, na skutek urazu.

Kręcz szyi u dorosłych przyczyny

Ta choroba nie tylko dotyka dzieci, może pojawić się również u dorosłych. Choroby reumatologiczne są najczęstszymi przyczynami, które go powodują. Jednak przez nagłe ruchu głową czy złym jej ułożeniem podczas snu, również możemy spowodować tą nieprawidłowość. Wszelkie anomalia rozwojowe, a także zmiany zwyrodnieniowe szyjnej części kręgosłupa, mogą objawić się kręczem szyi.

Leczenie kręczu szyi noworodek

Przeważnie jest zachowawcze, tylko w skrajnych przypadkach konieczna jest operacja. Dotyczy to przeważnie zmian, które zostały bardzo późno zdiagnozowane albo zaniedbane. Leczenie polega głównie na wykonywaniu masażu odcinka szyjnego. Musimy się skupić na rozciągnięciu i delikatnym rozmasowaniu skróconego mięśnia. Przy okazji skutkuje to także rozluźnieniem i poczuciem ulgi. Kiedy pod palcami wyczujemy zgrubienie, najprawdopodobniej jest to krwiak. Dlatego do masażu zamiast oliwki, warto włączyć specjalną maść, która przyspieszy jego wchłonięcie.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.