Hipotrofia płodu. Co to jest hipotrofia? Jak leczyć hipotrofię?

Każda kobieta w ciąży boi się o zdrowie swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Kiedy u lekarza padną słowa – hipotrofia płodu, pojawia się duży strach i obawa. Czy na pewno wszystko będzie w porządku? Kto jest zagrożony hipotrofią? Jak ją leczyć?

Co to jest hipotrofia płodu?

To inaczej wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu i wagi dziecka. Noworodki przeważnie nie przekraczają swoją wagą 2500 g. Musimy pamiętać, że większość dzieci dotkniętych hipotrofią, nie odbiega intelektualnie od swoich rówieśników. Jednak nauka może przysparzać im więcej problemów. Może wystąpić dysproporcja głowy do reszty ciała. Jeśli jest ona mniejsza niż 10%, to może stwarzać w przyszłości problemy.

Jak opiekować się dzieckiem z hipotrofią?

Jeśli po urodzeniu okazało się, że zmagamy się z hipotrofią płodu, musimy zwrócić szczególną uwagę na opiekę. Musimy noworodka regularnie warzyć oraz mierzyć. Jeśli dziecko będzie miało duże problemy z przybieraniem na wadze, koniecznie powinniśmy się zgłosić do gastroenterologa. Konieczne jest prawidłowe żywienia dziecka. Niedobór cukru i wartości odżywczych, może skutkować uszkodzeniem rozwijającego się mózgu. W nocy powinniśmy karmić noworodka co 2-3 godziny, aby uniknąć hipoglikemii. To bardzo istotne, żeby jej zapobiec.

Jakie są przyczyny hipotrofii?

Przyczyny są różnorodne i nie ma jednej konkretnej, która powoduje hipotrofię płodu. O wystąpieniu nieprawidłowości decydują: czynniki matczyne, płodowe, łożyskowe, a także społeczne. Do tych pierwszych zaliczamy głównie choroby układu krążenia, ale również: choroby nerek, infekcje, używki oraz przyjmowane leki. Drugie czynniki stanowią wady wrodzone, zakażenia i wszelkie aberracje chromosomalne. Do trzeciej grupy zaliczamy przedwczesne oddzielenie łożyska lub jego nieprawidłowe położenie, także zapalenie kosmków łożyskowych. W skład ostatnich czynników wchodzi: ciężka praca fizyczna, nieodpowiednia opieka prenatalna, niedożywienie oraz niski status społeczny.

Hipotrofia płodu jak ją leczyć?

Niestety, lecz nie można zapobiec całkowicie hipotrofii płodu. Kobietom w ciąży zaleca się w takich sytuacjach odpoczynek. Muszą się oszczędzać i unikać przemęczania. Powinny również stosować wysokokaloryczną dietę, ponieważ pomoże to w uzupełnieniu niedoborów żywieniowych. W dalszym ciągu trwają badania, dzięki którym będzie w przyszłości możliwe leczenie tego schorzenia.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.