Jak zarejestrować samochód – rodzaje, procedury, koszty

Kupiłeś auto? Chcesz zarejestrować samochód, ale nie wiesz co musisz zrobić? Zakup pojazdu to jedynie początek długiej drogi do przejścia jeśli chodzi o formalności. Warto jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach żeby ułatwić sobie przejście całej procedury. 

 

Rejestracja auta z salonu

Niezależnie od rynku, na którym kupiłeś auto, musisz sporządzić umowę w dwóch identycznych egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Jeśli kupiłeś samochód w salonie, zapewne otrzymałeś komplet dokumentów, które są ci potrzebne do rejestracji. Z chwilą zawarcia umowy ze sprzedawcą, wszystkie prawa i obowiązki dotyczące ubezpieczenia przechodzą na kupującego, W związku z tym nowy właściciel ma 30 dni na wypowiedzenie umowy,

Jak zarejestrować samochód używany?

W przypadku auta używanego, wszystkie dokumenty będziesz musiał skompletować sam. Na szczęście są one dostępne w internecie, można je też otrzymać w odpowiednim urzędzie. Wypełnienie takiego druku jest jednak czasochłonne. Tak czy inaczej, musisz jak najszybciej zarejestrować samochód.

Wypełnianie wniosku

W dokumencie niezbędne są dokładne dane właściciela pojazdu i informacje o samochodzie. Aby zarejestrować samochód, do wniosku należy dołączyć:

  • umowę kupa sprzedaży, fakturę VAT lub umowę darowizny
  • kartę pojazdu
  • dowód rejestracyjny
  • tablice rejestracyjne.

Jeżeli jesteś współwłaścicielem pojazdu, musisz mieć dodatkowo pełnomocnictwo. Na koniec, w momencie wystawienia dowodu rejestracyjnego, zostaniesz poinformowany o tym za pomocą wiadomości e-mail lub SMS.

Gdzie zarejestrować samochód

Komplet dokumentów należy dostarczyć do wydziału komunikacji starostwa powiatowego. W niektórych placówkach istnieje możliwość rezerwowania wizyty na konkretną godzinę za pośrednictwem internetu. Jeżeli dokumenty zostaną przyjęte przez urzędnika, otrzymujesz pozwolenie czasowe. Dzięki temu możesz już poruszać się po drogach przez 30 dni.

Cena rejestracji samochodu

Jeżeli kupiłeś auto w Polsce, koszt rejestracji nie przekroczy 200 zł. Jeżeli nie chcesz płacić, kup auto zarejestrowane wcześniej w tym samym powiacie – nie będziesz musiał zmieniać tablic i ponosić dodatkowych kosztów. Musisz także w ciągu 14 dni zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Średnie koszty rejestracji pojazdu to:

  • tablice rejestracyjne – 80 zł
  • dowód rejestracyjny – 54 zł
  • pozwolenie czasowe – 13,50 zł
  • opłaty ewidencyjne – 2 zł
  • pełnomocnictwo – 17 zł.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.