Domowe maseczki nawilżające – jak je zrobić i z czego

Maseczki nawilżające to sposób na nawodnienie naskórka i dostarczenie mu substancji nawilżających.  Dzięki temu, że maseczki zatrzymują w naskórku naturalną wilgoć, zwiększają także przyswajanie wody. Są polecane do skóry suchej, mieszanej, ze zmarszczkami. Dodatkowo to także ratunek dla skóry po intensywnym opalaniu i gdy jest ona wysuszona. Jednak nie zawsze trzeba iść po maseczkę do drogerii. Sprawdź jak zrobić domowe maseczki nawilżające. Są one skuteczne, wolne od konserwantów, a do tego rzadko wywołują reakcje alergiczne.

Domowe maseczki nawilżające na twarz

Jeśli szukasz maseczki na twarz, zrób ją sama z tego, co masz w kuchni. Dzięki temu masz kontrolę nad tym, co znajduje się w maseczce. Dodatkowo są one tańsze niż te dostępne w sklepie. Najlepiej nakładać maseczkę przynajmniej raz w tygodniu. Możesz wybrać domowe maseczki nawilżające, oczyszczające lub odżywcze przygotowane na przeróżnych składnikach.

Oczyszczające maseczki nawilżające

Jeśli Twoja skóra wymaga oczyszczenia, pomoże Ci… seler. Zetrzyj bulwę na drobnej tarce, wymieszaj z żółtkiem i dodaj kilka kropel soku z cytryny. Mikstura ta świetnie nawilża, tonizuje i odświeża. Na przesuszoną skórę pomogą też domowe maseczki nawilżające z jajka. Wystarczy posmarować jednym jajkiem twarz i po 20 minutach zmyć letnią wodą. Znajdujące się w żółtku witaminy A, E, D i witaminy z grupy B, a także potas i fosfor intensywnie odżywiają skórę.

Maseczki na szarą skórę

Obierz ze skórki miękkie kiwi, pokój w plastry i połóż na skórze. Zdejmij po 20 minutach. Przemyj twarz tonikiem. Rozświetlenie i nawilżenie gwarantowane. Jeśli chcesz zredukować cienie pod oczami, oznaki zmęczenia i napięcie skóry, przygotuj maseczkę ze zużytych fusów kawy kofeinowej. Jeśli chcesz żeby była bardziej odżywcza, dodaj do niej mleko. Dodając brązowy cukier sprawisz, że maseczka zadziała jak peeling, a dodany sok z cytryny rozjaśni przebarwienia.

Wygładzające maseczki nawilżające

Weź dojrzałe jabłko, obierz ze skórki i zetrzyj na tarce. Dodaj do niego łyżkę miodu, nałóż na twarz, szyję i dekolt. Z kolei jeśli chcesz zregenerować wysuszony naskórek, przygotuj maseczkę z siemienia lnianego. 2 łyżki świeżo zmielonego siemienia zalej ¼ szklanki gorącej wody i odstaw na kilkanaście minut. Nałóż na twarz na 15 minut. Skóra będzie zregenerowana dzięki dużej zawartości witaminy E.

Domowe maseczki nawilżające do cery trądzikowej

Nawilżające maseczki do tłustej lub trądzikowej cery przygotujesz ubijając na sztywno pól szklanki śmietany (18%) mieszając ją z łyżką mąki pszennej. Nałóż maskę na twarz, szyję, dekolt i ramiona. Kiedy stężeje, zmyj ciepłą wodą.

Pomocna może być też maseczka z drożdży. Wymieszaj ¼ kostki świeżych drożdży i łyżkę ciepłego mleka. Mieszankę nałóż grubą warstwą na twarz i zmyj po 20 minutach ciepłą wodą. Nienasycone kwasy tłuszczowe odżywiają skórę i leczą dolegliwości skórne takie jak np. trądzik.

Maseczki nawilżające z owoców

Domowe maseczki nawilżające możesz też przygotować z owoców. Powinny one być dojrzałe i zawierać jak najmniej chemii. Przykładowo, żeby przygotować maseczkę z truskawek, należy 6-8 dużych owoców rozgnieść widelcem i wymieszać z 4 łyżkami chudego twarogu i łyżeczką oliwy z oliwek. Maseczka nie może spływać z twarzy. Po kwadransie należy ją zmyć. Można też przygotować maseczki m.in. z kiwi, jeżyn czy banana.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.