Mrówki to niewielkie owady należące do rodziny błonkówek. Występują praktycznie na całym świecie i jak wiadomo są bardzo pożyteczne. Należy jednak przyznać, że pojawiające się w domu bywają bardzo uciążliwe. Sprawdź czego nie lubią mrówki i jak szybko pozbyć się ich z mieszkania.
Mrówki w domu: co robić?
Pojawienie się tych nieproszonych gości w domu nie należy do najprzyjemniejszych widoków. Śmiało można stwierdzić, że ich duża ilość potrafi wprawić w osłupienie. Wielu z nas zadaje sobie również pytanie, co oznaczają mrówki w domu? Na pewno nie jest to nietypowe zjawisko, ich pojawienie się może oznaczać, że znalazły w naszym mieszkaniu ciepły kąt i źródło pożywienia. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o regularnych porządkach, szczególnie w kuchni i przechowywaniu jedzenia w szczelnych pojemnikach. Należy jednak wiedzieć, że działania te są zaliczane jedynie do profilaktycznych. Kiedy populacja mrówek zagości w naszym domu na dobre należy skutecznie się ich pozbyć.
Mrówki i ich rodzaje
W domach najczęściej występują brązowe mrówki faraonki. Pochodzą z Afryki i osiągają niewielkie rozmiary. W naszych mieszkaniach poszukują przede wszystkim ciepła i pożywienia. Oprócz nich bardzo często pojawiają się gmachówki. Są zdecydowanie ciemniejsze i większe od mrówek faraona. Oprócz wyżej wymienionych możemy wyróżnić także mrówki amazonki, hurtnice oraz rudnice, jednak ich obecność w obiektach mieszkalnych jest zdecydowania rzadsza.
Naturalny wróg: czego nie lubią mrówki?
Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się niechcianych lokatorów najpierw powinniśmy sprawdzić skąd do nas przyszły. Tutaj najlepiej sprawdza się załatanie wszystkich szczelin, którymi poruszały się mrówki i opryskanie ich octem. Kolejnym sposobem na pozbycie się tych stawonogów jest ogórek. Mrówki nie akceptują jego zapachu, wystarczy zatem ułożyć skórkę z ogórka w miejscach uczęszczanych przez owady. Nie zaszkodzi także użycie cynamonu lub pieprzu. Trasy przemieszczania się mrówek powinniśmy też dokładnie umyć wodą z płynem do mycia naczyń.
Pojawienie się mrówek w domu jest dużym wyzwaniem. Najlepiej jednak nie dopuszczać do wystąpienia w naszych mieszkaniach plagi i przestrzegać działań profilaktycznych.