Choroba bostońska występuje najczęściej u dzieci do 10 roku życia. Najwięcej zachorowań jest w okresie wiosennym, letnim oraz wczesną jesienią. Zimą wirusy Coxsackie, które wywołują tą chorobą, są dużo mniej aktywne. Niestety, ale jest coraz bardziej popularna. Zobaczcie, jakie objawy daje, jak ją rozpoznać i leczyć.
Przyczyny wysypki u dzieci
Choroba bostońska wywołuje wiele bardzo uciążliwych objawów u dzieci. Najczęściej spotyka się ją w żłobkach oraz przedszkolach i zerówkach. Bardzo łatwo się nią zarazić, ponieważ wirusy Coxsackie przenoszą się przez dotyk i ślinę. Czasem, lecz rzadziej, drogą kropelkową. Mimo, że objawy są bardzo nieprzyjemne, to nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia dziecka.
Przebieg bostonki u dzieci, jaki jest?
Choroba bostońska objawia się bardzo charakterystyczną wysypką. Ma postać surowiczych pęcherzy, które najczęściej występują na: dłoniach, podeszwach stóp, pośladkach i narządach rozrodczych, ale także w jamie ustnej oraz gardle. Często towarzyszy temu bardzo wysoka gorączka, może dochodzić nawet do 40 stopni. Całe szczęście przeważnie jest krótkotrwała i łatwo ją zbić środkami przeciwgorączkowymi. Ogólne rozdrażnienie i złe samopoczucie dziecka jest czymś normalnym przy tej chorobie. Nierzadko maluchy skarżą się na duży ból gardła i suchość w jamie ustnej.
Jak leczyć bostonkę?
Nie należy stosować antybiotyków, ponieważ jest chorobą wirusową. Dlatego antybiotykoterapia nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków, wręcz przeciwnie, może wyrządzić krzywdę małemu organizmowi. Przede wszystkim, musimy się z chorym udać do lekarza, jednak przebieg leczenia jest tylko objawowy. Skupiamy się na łagodzeniu objawów i przyniesieniu ulgi dziecku. W celu obniżenia gorączki, podajemy środki przeciwgorączkowe. Na rynku dostępne jest wiele syropów o owocowym smaku, dlatego ich podanie nie będzie trudne. Jednak jeśli nie jesteśmy pewni, czy gorączka na pewno występuje z racji bostonki, najlepiej zastosować paracetamol. Ibuprofen może wielokrotnie zwiększyć ryzyko powikłań.
Choroba bostońska bez gorączki
Jeżeli nasze dziecko nie gorączkuje, ale skarży się na ból gardła, najprawdopodobniej przechodzi ją z mniejszą ilością objawów. Pęcherzyki, które znajdują się w jamie ustnej, przynoszą wiele bólu. Najlepiej podać dziecku lekko zimną wodę do picia, to powinno uśmierzyć ból. Na świąd i pieczenie całego ciała, warto podać leki przeciwhistaminowe. Pamiętajmy jednak, że przed podaniem każdego leku, musimy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.