Wysokie kary za sprzedaż lub sprowadzanie tzw. „kopciuchów” – ustawa przyjęta

Wysokie kary czekają osoby, które zdecydują się na sprzedaż tak zwanych „kopciuchów”. Dodatkowo, wprowadzono zakaz sprowadzania ich, jeżeli będą niezgodne z przepisami. Taką decyzje podjęli posłowie na środowym posiedzeniu. Wszystkie informacje poniżej.

Wysokie kary za „kopciuchy”

Za uchwaleniem noweli Prawa ochrony środowiska głosowało aż 414 posłów. Natomiast dwóch zgłosiło sprzeciw, a jeden nie miał zdania. Następnie nowela trafi pod obrady Senatu. Jak podaje Business Insider, kara za sprzedaż kotłów wyniesie 5% przychodu przedsiębiorcy za rok poprzedni. Jednak nie więcej, niż 10 tysięcy złotych.

Co ciekawe, posłowie wnieśli kilka poprawek do ustawy. Po pierwsze, chcą podłączyć się do sieci ciepłowniczych, pod warunkiem, że będzie to możliwe. W przypadku posiadanie nieruchomości, właściciel będzie mógł zrezygnować z podłączenia się do nich, jeżeli ma w domu bezemisyjne źródła.

Po drugie, zakaz sprowadzania do Polski nieekologicznych kotłów z innych państw (UE, Turcji czy państw EFTA). Na polski rynek rocznie trafia około 200-250 tysięcy kotłów na paliwa stałe. Jednak te dane mogą nie być kompletne, gdyż wiele transakcji jest ukrywanych.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.