Wanda Rutkiewicz – 41 lat temu zdobyła Mount Everest!

Dzisiejszy dzień jest szczególny, gdyż 41 lat temu Wanda Rutkiewicz zdobyła szczyt Mount Everest. Była jedną z najwybitniejszych kobiet światowego himalaizmu. Co ciekawe, jako pierwsza Polka oraz jako trzecia kobieta na świecie zdobyła popularny szczyt. Przypominamy najważniejsze fakty z życia alpinistki.

Google Doodle: 41 rocznica zdobycia popularnego szczytu

To właśnie dzisiaj wypada 41 rocznica zdobycia szczytu Mount Everest przez Wandę Rutkiewicz. To szczególny dzień, o którym warto przypominać. To pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, której udało się to zrobić. Dokładnie 16 października 1978 roku udało się zdobyć jeden z najbardziej pożądanych, jak i jeden z najniebezpieczniejszych szczytów świata.

Wanda Rutkiewicz kariera wykształcenie

Urodzona w 1943 roku w Płungianach. Co ciekawe, Rutkiewicz z wykształcenia była elektrykiem, kończąc Politechnikę we Wrocławiu. Jednak góry były jej największą miłością, dlatego też zdecydowała się pójść w tę stronę. Należała do wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego. Podziwiana przez ludzi na całym świecie, nie tylko tych, którzy na co dzień również zajmują się alpinizmem. Dodatkowo, oprócz zdobycia szczytu Mount Everest, mogła pochwalić się innymi wysoko położonymi punktami. To sprawiło, że uznana jest za jedną z najlepszych himalaistek w historii.

 

Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników, mianowicie: wspomniane wcześniej Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II. Dodatkowo, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Następny w kolejce miał być Kanczendzonga w Indiach. Wyruszyła tam z Carlosem Carsolio w 1992 roku. Niestety wyprawa ta była tragiczna w skutkach, gdyż akcja ratownicza była wtedy niemożliwa na tej wysokości, a ciała Wandy Rutkiewicz nie odnaleziono.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.