Uprawa i pielęgnacja tui. Podpowiadamy jak o nie dbać.

Popularne tuje to krzewy, które idealnie nadają się na żywopłot. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki, a one rozrosną się tworząc piękne szpalery. Z naszymi poradami uprawa i pielęgnacja tui nie będzie już problemem!

Jak sadzić tuje?

Te krzewy lubią miejsca dość nasłonecznione lub delikatnie zacienione. Sadzimy je od połowy kwietnia do połowy października. Najlepiej, gdy gleba zawiera w sobie wapno. Natomiast jeśli podłoże w Twoim ogrodzie nie ma w sobie tego minerału, wystarczy, że przed posadzeniem wykopiesz dołek głęboki na około 40 cm i nasypiesz do niego specjalnej ziemi przeznaczonej dla iglaków. Na koniec podlej obficie wodą i gotowe!

Przesadzanie

Te iglaki zdecydowanie nie lubią, kiedy się je przesadza. Tak więc od razu zaplanuj, gdzie je posadzić, aby później nie kłopotać się ze zmianą ich lokalizacji. Warto zaznaczyć, że tuje mogą rosnąć także w donicach, a więc jeśli jesteś fanem częstych zmian, o wiele łatwiej i bezpieczniej będzie przestawić krzew rosnący właśnie tam, niż przesadzać te rosnące w ziemi.

Nawadnianie i nawożenie

Tuje ze względu na płytki system korzeniowy, podczas długotrwałej suszy mogą nie przeżyć. Przestaną rosną, igły zaczną brązowieć i opadać. Dlatego ważne jest, aby w takim okresie podlewać je rano lubi wieczorem, a strumień wody kierować nie na pędy tylko ziemię wokół krzewu. Pamiętajmy również, żeby przed zimą odpowiednio je nawodnić.

Nawożenie jest dostosowane do pory roku. Dzielimy je na wiosenno-letnie i jesienne. Krótkie korzenie nie są w stanie same zapewnić roślinie odpowiednich minerałów, dlatego jeśli chcemy by rosły i ładnie wyglądały musimy im trochę pomóc. W tym celu stosujemy specjalnie przeznaczone do tego nawozy i postępujemy zgodnie z zastosowaniem producenta.

Przycinanie

Oczywiście przycinanie jest niezwykle ważne dla prawidłowego wzrostu i zagęszczania się tui. Te które rosną w żywopłocie przycinamy zazwyczaj 3 razy do roku. Na przełomie marca i kwietnia oraz w czerwcu pędy skracamy o 1/3 długości, natomiast w sierpniu jedynie o 1-2 cm.

Ataki szkodników i choroby

Biorąc pod uwagę częstotliwość ataków przez szkodniki, tuje są na to dosyć odporne. Natomiast choroby są skutkiem nieodpowiedniej uprawy. Mogą być spowodowane niewłaściwym umiejscowieniem, nieodpowiednim nawożeniem, albo zbyt skromnym nawadnianiem.

Stosując wszystkie wytyczne przedstawione w tekście, uprawa i pielęgnacja tui nie będzie stanowić problemu, a my będziemy mogli cieszyć się pięknymi, zielonymi iglakami!