To kolejny produkt, którego za chwilę może zabraknąć w polskich sklepach! Biją na alarm

to kolejny produkt

To kolejny produkt, którego za chwilę może zabraknąć w polskich sklepach! Branża mleczarska bije na alarm – to właśnie mleko może podzielić los cukru. Niewykluczone, że znów zacznie się panika, a mleko zacznie znikać ze sklepowych półek w ten sam sposób, co niedawno cukier. O szczegółach pisze portal o2.pl. Czy rząd podejmie działania w tej sprawie? Poniżej znajdziecie cytaty ze stanowiska Związku Polskich Przetwórców Mleka.

To kolejny produkt, którego za chwilę może zabraknąć w polskich sklepach! Branża mleczarska już teraz bije na alarm

Wszyscy doskonale wiemy, z jakimi problemami w ostatnim czasie wiązało się nabycie cukru. Sklepy wprowadziły limity na ilość jego zakupu, a w wielu miejscach w ogóle nie można było go znaleźć. Poza tym w górę wystrzeliły ceny tego produktu. To jednak też nie powstrzymało klientów przed masowym wykupowaniem cukru, gdyż pojawiła się wielka panika i obawa, że naprawdę może go zabraknąć. Teraz na alarm bije branża mleczarska. Jak się bowiem okazuje, los cukru może podzielić właśnie mleko.

To właśnie wspomniana branża mleczarska wystosowała specjalny apel, w którym przestrzega przed tym, że już niebawem mleka może zabraknąć na sklepowych półkach. Przedstawiciele tejże branży zwracają uwagę na rosnące ceny prądu i gazu, które są niezbędne przy procesach produkcyjnych. Stanowisko Związku Polskich Przetwórców Mleka zwraca też uwagę na inny, bardzo istotny problem. Jak czytamy w o2.pl – chodzi o:

Wprowadzanie planów ograniczeń w poborze tych mediów do poziomów niepozwalających na utrzymanie produkcji, magazynowania, a nawet funkcjonowania przyzakładowych oczyszczalni ścieków.

ZOBACZ TAKŻE: Eksperci z Chorwacji wskazali przyczynę skali tragedii po wypadku polskiego autobusu. To było kluczowe

„Spowoduje to przerwanie procesów produkcyjnych, co skutkować będzie niedoborem wyrobów na rynku”

Branża mleczarska bardzo obawia się ewentualnych przerw w dostawach prądu. Jeżeli tak się stanie, będą one opłakane w skutkach dla zakładów zajmujących się procesami produkcyjnymi. W oświadczeniu napisano:

Mleko nie może czekać kilku dni na przetworzenie, zaś produkty gotowe na magazynowanie bez określonego poziomu dostaw nośników energii.

Już nawet dwa dni z ograniczonymi dostawami prądu mogą odcisnąć wielkie piętno na firmach mleczarskich. W następnej kolejności odbije się to na rolnikach oraz na obywatelach, którzy w sklepach zwyczajnie nie znajdą mleka:

Spowoduje to przerwanie procesów produkcyjnych, co skutkować będzie niedoborem wyrobów na rynku i poważnymi stratami finansowymi dla zakładów. Nie należy zapominać, że jednocześnie straty poniosą rolnicy, od których surowiec po prostu nie będzie odbierany.

Zalegający u rolników surowiec też tworzy problem. Można powiedzieć wręcz o efekcie domina:

Wtedy pojawi się problem co zrobić z taką ilością niewykorzystanego mleka, jak go zutylizować? Obawiamy się, że konsekwencje takiej sytuacji dla środowiska naturalnego mogą być opłakane.

źródło: o2.pl; foto: Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.