Ten owad z polskiego lasu może zabić! Jedna kropla jadu… [FOTO]

ten owad z polskiego lasu

Ten owad z polskiego lasu może zabić! Jak podają Lasy Państwowe, wystarczy nawet jedna kropla jadu, aby doszło do tragedii. Mowa o oleicy krówka, czyli jednym z gatunków chrząszcza. W sieci pojawiły się zdjęcie owada, które mają przestrzegać przed bliskim kontaktem z osobnikiem. Kiedy można go spotkać i gdzie występuje? Dlaczego jest tak niebezpieczny?

Ten owad z polskiego lasu może zabić! Wystarczy zaledwie jedna kropla jadu. O którego osobnika chodzi?

Wyprawa w polski las może okazać się niebywale niebezpieczna! Wszystko za sprawą owada, którego bliskie spotkanie może skończyć się nawet śmiercią. O wszystkim ostrzegają Lasy Państwowe. Osobnik, o którym mowa, to oleica krówka, jeden z występujących w naszym kraju gatunek chrząszcza. Co warte pokreślenia, oleica krówka występuje na całym terenie naszego kraju.

Dlaczego jednak chrząszcz jest tak groźny? Wszystko przez substancję, jaką okaz z siebie wydziela. Już nawet jej niewielka ilość może pozbawić życia dorosłego człowieka.

ZOBACZ TAKŻE: 11-LETNI POSZUKIWANY NA ŚLĄSKU SEBASTIAN NIE ŻYJE. JEGO MORDERCA W RĘKACH POLICJI, 41-LATEK PRZYZNAŁ SIĘ DO WINY. POJAWIAJĄ SIĘ PRZERAŻAJĄCE SZCZEGÓŁY ZBRODNIA ORAZ KULISY JEJ ZAJŚCIA

Oleica krówka – w jakich miesiącach występuje w Polsce?

Jak czytamy w portalu sopot.naszemiasto.pl – oleica krówka w Polsce występuje w okresie od kwietnia do czerwca. Warto dodać, że owad występuje na terenie całego kraju, jednak jego spotkanie nie jest tak łatwe, jak można byłoby się spodziewać. Oleica krówka upodobała sobie łąki i polany, często mocno nasłonecznione.

O wyglądzie owada można natomiast przeczytać następujące informacje:

Oleica krówka ma ciemnogranatowe, niebieskoczarne lub czarne ubarwienie i metaliczny połysk. Jest duża i osiąga nawet 35 mm.

Oleica krówka – jad owada

Warto wspomnieć też kilka słów o substancji, którą wydziela owad. To właśnie ona jest niebywale niebezpieczna dla człowieka. Jest oleista i żółta, a osobnik produkuje ją gdy czuje się zagrożony. Ciecz zawiera kantarydynę – bardzo mocno trujący związek chemiczny. To jedna z silniejszych toksyn, które występują w przyrodzie. Portal sopot.naszemiasto.pl podaje, że:

Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g tej substancji.

Jeden osobnik raczej nie powinien jednorazowo wyprodukować aż takiej ilości toksyn. Jednakże, nawet w mniejszej ilości kontakt ze skórą, oczami i nosem, może skończyć się poważnie.

źródło: sopot.naszemiasto.pl, Twitter, Facebook

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.