Strajk głodowy w ośrodku w Gostyninie – najgroźniejsi przestępcy narzekają na złe warunki

Strajk głodowy w ośrodku wGostyninie

Strajk głodowy w ośrodku w Gostyninie. Groźni przestępcy buntują się przeciwko panującym warunkom oraz bezterminowej izolacji. Nie zgadzają się także na warunki gorsze niż więzienne, dalsze odczłowieczanie i nazywanie ich „bestiami”. Warto dodać, że założeniem ośrodka jest bezterminowe pozbawienie wolności pacjentów. Strajk rozpoczęto 1 lutego.

Kto trafia do ośrodka w Gostyninie?

W miejscowości Gostynin na Mazowszu znajduje się Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, znany również pod nazwą Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej. To placówka lecznicza typu zamkniętego, do której trafiają przestępcy po wyjściu z więzienia. Wykazują oni zaburzenia, które mogą powodować wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez nich czynu zabronionego zagrażającego życiu, zdrowiu lub wolności seksualnej innych osób. Jednym z pensjonariuszy ośrodka jest Mariusz Trynkiewicz. W ośrodku przebywa również Leszek Pękalski, znany pod pseudonimem „Wampir z Bytowa”. 

Zgodnie z prawem, w ośrodku może przebywać maksymalnie 60 osób, natomiast obecnie jest ich tam aż 91. Początkowo znajdowały się tam pokoje jednoosobowe, ale z biegiem czasu pokoje zamieniono na sale mieszkalne, wyposażone w piętrowe prycze więzienne. Warto również dodać, że ośrodek przewiduje bezterminowe pozbawiane wolności pacjentów. Ponadto nie mogą oni uczestniczyć w pogrzebach swoich bliskich, niemożliwe są także widzenia, a strażnicy nie odstępują ich na krok, nawet podczas spowiedzi. Podstawą działania ośrodka jest m.in. Ustawa z dnia 22 listopada 2013 roku.

ZOBACZ TAKŻE: DO POLICJI PRZYJĘTO KOBIETĘ, SKAZANĄ ZA PRZEMYT 100 KG NARKOTYKÓW

Strajk głodowy w Gostyninie

Ze względu na panujące warunki oraz bezterminowe pozbawienie wolności, przestępcy zdecydowali się na strajk głodowy w ośrodku. Zwrócili również uwagę na niestosowanie się do reżimu sanitarnego. Swoją postawę argumentują:

Nie godzimy się na praktycznie bezterminową izolację pod pozorem prowadzenia terapii, na więzienie po raz kolejny za to samo i stosowanie niczym nieuzasadnionych represji w trakcie izolacji. Nie godzimy się na izolację w warunkach gorszych niż więzienne, na dalsze odczłowieczanie i nazywanie nas „bestiami”.

Warto dodać, że to nie pierwszy strajk głodowy przestępców. Ostatni strajk głodowy w Gostyninie miał miejsce w czerwcu ubiegłego roku.

 

źródło: tokfm.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.