Ponad 3 tysiące uczniów nie dostało się do szkoły! [rekrutacja]

Już dzisiaj wiele uczniów mogło sprawdzić wyniki rekrutacji do szkół średnich. Jednak jak się okazuje, sporo z nich nie dostało się do żadnej szkoły. Ponad 3 tysiące osób nie znalazło swojego nazwiska na żadnej liście w warszawskich placówkach. Dodatkowo, władze zaznaczają, że świadectwo z czerwonym paskiem tego nie gwarantuje. 

Ponad 3 tysiące uczniów bez szkoły

Sytuacja w warszawskich placówkach nie wygląda zbyt dobrze. Mianowicie, ponad 3 tysiące uczniów nie dostało się do liceum. Jak podaje serwis tvn24, do szkół w Warszawie aplikowało ponad 45 tysięcy uczniów. Były to również osoby spoza stolicy, które chciały rozpocząć tam naukę. 33 tysiące uczniów złożyło podania do liceum, jednak 3 tysiące z nich pozostało bez szkoły.

Liczba osób, które starały się w tym roku o swoją wymarzoną szkołę, była o wiele większa niż rok temu. W poprzednim roku liczba osób to tylko 19 tysięcy. Ministerstwo Edukacji Narodowej już wcześniej wspominało, że liczba osób przystępujących do rekrutacji może być większa niż w latach poprzednich. W związku z tym, progi dostania się do szkoły były automatycznie wyższe. Cały proces zdecydowanie kosztuje młodych więcej stresu, gdyż nie mają zagwarantowanego miejsca do dalszej nauki.

Podwójny rocznik

Z pewnością spory wpływ miała rekrutacja tzw. „podwójnego rocznika”, chodzi o reformę szkolnictwa związaną z osobami po 8-letniej podstawówce. Jak pisaliśmy wcześniej, w tym roku znacznie wzrosła liczba osób rekrutowanych.

3 tysiące osób nie dostało się do szkół, co sprawia, że sytuacja jest alarmująca. Listy osób, którym się nie udało, nie mają końca. W niektórych liceach będą się uczyć sami olimpijczycy. Jak poinformowała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, zajęcia w nowym roku szkolnym mogą się znacznie wydłużyć. Mowa tutaj o czasie od 7:30 do nawet 20:00.

Reforma szkolnictwa może nieść za sobą skutki, które będą jeszcze widoczne w przyszłości. Jednak mamy nadzieję, że z jak najlepszymi rozwiązaniami dla uczniów.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.