Polska gotowa przekazać myśliwce MIG-29. Pentagon komentuje oświadczenie!

fatalne doniesienia

Polska gotowa przekazać myśliwce do dyspozycji Stanów Zjednoczonych! Od wczoraj bardzo wiele mówi się o oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zareagowało na wypowiedź Sekretarza Stanu USA. Ta dotyczyła przekazania Ukrainie polskich myśliwców MIG-29. Polskie MSZ stwierdziło jednak, że jest gotowe przekazać je w ten sposób, aby były do dyspozycji USA w bazie wojskowej w Ramstein. To zaskoczyło amerykańskie władze. Do sprawy z początku nie chciał odnosić się Pentagon, ale w końcu wszystko skomentował John Kirby.

Polska gotowa przekazać myśliwce MIG-19! Pentagon komentuje oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Wiele emocji od kilku dni budzi kwestia ewentualnego przekazania ukraińskiej armii należących do Polaków myśliwców MIG-29. Wczoraj nieoczekiwanie pojawiło się oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w którym polska strona napisała wprost:

Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Przy okazji w oświadczeniu można wyczytać, iż Polska zwraca się do USA w sprawie dostarczenia używanych samolotów o podobnych do przekazywanych MIG-29 możliwościach operacyjnych. Całe oświadczenie można przeczytać poniżej. Warto jednak dodać, że wszystko wydawało się nieco zaskoczyć Amerykanów. Jak zareagowali na oświadczenie?

ZOBACZ TAKŻE: OFICJALNA DECYZJA FIFA JUŻ ZNANA! POLSKA ZAGRA OD RAZU W FINALE BARAŻY, ROSJA JEDNAK WYKLUCZONA Z ROZGRYWEK. Z KIM ZMIERZYMY SIĘ W WALCE O MUNDIAL W KATARZE?

Stany Zjednoczone zaskoczone reakcją Polaków. W końcu pojawił się komentarz z Pentagonu

Pierwsze reakcje USA na pismo polskiego MSZ były dość zaskakujące. Podsekretarz w Departamencie Stanu USA Victoria Nuland powiedziała wprost:

Decyzja Polski o gotowości do przekazania myśliwców do dyspozycji Stanów Zjednoczonych nie była wcześniej konsultowana z Waszyngtonem. […] O ile mi wiadomo, nie konsultowano z nami przekazania nam samolotów.

Na sam koniec po chwilowym milczeniu, do wszystkiego odniósł się Pentagon. Wygląda na to, że polska propozycja została odrzucona. Wypowiedź rzecznika Pentagonu, Johna Kirby, przytacza RMF24.pl

Oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego. […] Perspektywa myśliwców „w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki” startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną […] budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, że istnieje dla tego rzeczowe uzasadnienie.

źródło: Twitter, RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.