Pakt dla Zdrowia 2030 – politycy uzgodnili zdrowotne priorytety

Pakt dla Zdrowia 2030 – z inicjatywy DGP liderzy czterech największych komitetów uzgodnili zdrowotne priorytety na nadchodzące lata. Obowiązkowa profilaktyka czy zwiększenie finansowania to jedne z wielu nowych postanowień. Wszystkie punkty mają oni poprzeć ponad podziałami partyjnymi – to podstawowe zobowiązania.

Pakt ponad podziałami

Przedstawiciele czterech największych partii politycznych podpisali Pakt dla Zdrowia, który przedstawia zdrowotne priorytety na nadchodzące lata. Co ciekawe, uzgodnienia trwały kilka miesięcy. W pakcie znalazło się wiele postulatów, które mają usprawnić działanie sytuacji w Służbie Zdrowia. Czy to się uda?

Czego dotyczą wspomniane wyżej ustalenia (podpisano 11 punktów)? Mianowicie, kładą nacisk na kształcenie większej liczby kadry medycznej. Dodatkowo, w planach jest zatrudnienie pomocy w szpitalach, gdyż jak wiadomo, liczba pracowników diametralnie spadła. Mowa tutaj również o placówkach pogotowia ratunkowego. Wysokość wynagrodzenia, warunki w pracy oraz relacje z rodzinami pacjentów to najczęściej wymieniane wady tej pracy.

ZOBACZ: W KARETKACH BRAKUJE LEKARZY, PIELĘGNIAREK I RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH

Kolejną ważną sprawą jest utworzenie funduszy opiekuńczego, dzięki któremu możliwe będzie wsparcie osób starszych i niesamodzielnych. Pojawiło się również ustalenie odnoszące się do obowiązkowych badań profilaktycznych oraz zapewnienie opieki psychiatrycznej blisko domów najmłodszych pacjentów. Większość punktów dotyczy spraw dofinansowania i ulepszenia organizacji. Są to problemy, które zgłaszane są przez służbę zdrowia od lat.

Podsumowując, „DGP” przekazała, że Pakt podpisali: minister Łukasz Szumowski (upoważnienie premiera Mateusza Morawieckiego), kandydatkę Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzatę Kidawę-Błońską, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz szefa sztabu wyborczego SLD Roberta Biedronia.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.