Najbardziej jadowity pająk w Polsce! Należy się go bać?

jadowity

Najbardziej jadowity pająk w Polsce? Właśnie takie miano nosi sieciarz jaskiniowy. Osobnik ten dość pospolicie występuje w naszym kraju, a spotkanie go wcale nie jest bardzo trudne. Niekiedy może imponować rozmiarami. Jego ukąszenie przeważnie bywa niezmiernie bolesne. Jak go rozpoznać oraz gdzie najczęściej można go spotkać? Czym grozi jego ugryzienie? Czy należy się go bać? Poznaj więcej informacji o sieciarzu jaskiniowym!

Najbardziej jadowity pająk w Polsce

Najbardziej jadowity pająk w Polsce? Właśnie takie miano nosi sieciarz jaskiniowy. Jego nazwa wskazuje na to, że spotkać można go w jaskiniach. Jak się jednak okazuje – osobniki te upodobały sobie także inne miejsca, niekiedy w pobliżu, lub nawet w naszych domach. Sieciarze jaskiniowe – mowa tutaj o dorosłych osobnikach – nie lubią światła, wobec czego będą czyhać na swoje ofiary w ciemnych miejscach. Inaczej jest w przypadku młodych przedstawicieli gatunku – te ochoczo udają się „w stronę słońca”.

Sieciarz jaskiniowy – gdzie można go spotkać?

Nazwa wskazuje, że ten osobnik spotykany bywa właśnie w jaskiniach. Wcześniej natomiast wspomniano, że dorosłe pająki z tego gatunku uwielbiają zacienione miejsca. Jednak nie tylko jaskinia jest miejscem, gdzie spotkamy sieciarza jaskiniowego.

Pająki te śmiało zobaczyć można także w bardziej pospolitych miejscach. Mowa tutaj między innymi o studzienkach kanalizacyjnych, starych studniach, w sztolniach, u wylotów tunelów kolejowych, ale także w… piwnicach. Ta ostatnia informacja może zmrozić krew w żyłach wielu osób, które panicznie boją się pająków.

najbardziej jadowity

Czy sieciarz jaskiniowy jest groźny dla ludzi?

Nie można ukrywać, że sieciarz jaskiniowy to jeden z najbardziej jadowitych pająków w Polsce. Bywa agresywny i potrafi zaatakować nawet człowieka. Czy jest jednak dla ludzi rzeczywiście niebezpieczny i może powodować uszczerbek na zdrowiu, lub odebrać życie? Okazuje się, że na szczęście nie. Wyjątek mogą stanowić jednak alergicy, jednakże takie osoby problemy mogą odczuwać nawet po ataku osy.

Ugryzienie przez sieciarza jest jednak bardzo bolesne – porównywane do ukąszenia przez szerszenia. 

źródło zdjęć: krakowskieokolice.pl, garnek.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.