Jak holować drugi samochód? Zobacz ważne wskazówki

jak holować

Jak holować drugi samochód? Z pewnością każdy wielokrotnie widział holowanie pojazdu, jednak wiele osób nigdy tejże czynności nie wykonywało. Jest to wyzwanie zarówno dla kierowcy który zepsute auto ciągnie, jak i dla tego, który kieruje holowanym pojazdem. Jest kilka zasad, których w takim wypadku zawsze trzeba przestrzegać. 

Jak holować drugi samochód?

Auto to maszyna, która posłuszeństwa odmówić może w dosłownie każdej chwili. Bardzo często zdarza się także, że dzieje się to w najmniej odpowiednim momencie, z dala od domu. Unieruchomiony pojazd trzeba zabrać z drogi. Może zrobić to specjalna laweta, którą dysponuje pomoc drogowa. Często bywa to jednak kosztowne. Wiele osób decyduje się zatem na holowanie pojazdu – gdyż jest to opcja tańsza, dla wielu wygodniejsza. Linkę holowniczą można kupić w niemal każdym sklepie motoryzacyjnym oraz na stacjach paliw. Holowanie nie jest jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Holowanie samochodu – przepisy

W Polsce są ściśle określone reguły, do których należy się stosować podczas holowania pojazdu. Holując pojazd ważący mniej niż 3,5 tony, wystarczy wyposażyć się w krótką, kilkumetrową linkę holowniczą. Ponadto, holowane auto musi być oznaczone trójkątem ostrzegawczym, a także powinno sygnalizować choćby zamiar skrętu czy zmianę pasa ruchu razem z pojazdem, który je ciągnie. 

Istotne jest także, aby holowane auto mogło korzystać ze wspomagania kierownicy. Bez niego, skręcanie będzie niezwykle trudne a cały manewr może okazać się niebezpieczny. Gdy samochód odmówi posłuszeństwa przez awarię akumulatora, warto mieć ze sobą klemy. Świetnie także, gdy kierowcy podczas holowania mają ze sobą łączność. Dzięki temu mogą się lepiej zgrać, gdyż jest to klucz to bezpiecznego i poprawnego poruszania się po drodze w takiej sytuacji. Linka nie może bowiem leżeć na ziemi, musi być naprężona.

jak holować

Jak holować auto z automatyczną skrzynią biegów?

Poza wyżej wymienionymi aspektami, trzeba pamiętać też o prędkości. Holowanie w terenie zabudowanym nie może być szybsze niż 30 kilometrów na godzinę. Natomiast holowanie poza terenem zabudowanym może wynosić prędkość maksymalną rzędu 60 kilometrów na godzinę.

Gdy auto holowane jest na lince, odległość między pojazdami musi wynosić od 4 do 6 metrów. Gdy do holowania używa się połączenia sztywnego, odległość ta powinna wynosić maksymalnie 3 metry.

Wielu pyta, jak należy i czy w ogóle można holować auto z automatyczną skrzynią biegów. Eksperci odradzają tego pomysłu, gdyż może mieć on wpływ na uszkodzenie skrzyni biegów i silnika. W przypadku automatycznej skrzyni biegów, najlepiej wezwać lawetę. Nawet wbrew temu, co zapewniają producenci niektórych aut (holowanie, ale przez krótki odcinek trasy).

źródło zdjęć: motoryzacja.interia.pl, pkt.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.