Ile emerytury dostaje ksiądz? Ta kwota może zdziwić wiele osób! Emerytura księży to temat, który nurtuje w naszym kraju wiele osób. Jaka jest tak naprawdę jej faktyczna wysokość? Nad sprawą pochylili się dziennikarze Super Expressu. O wszystkim pisze też o2.pl. Księża mogą otrzymywać zarówno emerytury z ZUS jak i z Funduszu Kościelnego. Ich suma może dać naprawdę zaskakującą kwotę. Szczegóły poniżej.
Ile emerytury dostaje ksiądz? Będziecie naprawdę mocno zaskoczeni!
Na jakie pieniądze mogą liczyć księża, gdy zakończą posługę i przejdą na emeryturę? Ten temat od zawsze nurtuje wiele osób w naszym kraju. Sprawie postanowił przyjrzeć się Super Express, a wszystko przy okazji Światowego Dnia Kapłana, który obchodzi się 23 października. Właśnie ta data skłoniła dziennikarzy ku temu, aby rozwikłać zagadkę, która spędza sen z powiek niektórym rodakom.
Portal o2.pl słusznie zauważył, że nie wszyscy księża żyją skromnie. Wręcz przeciwnie – po niektórych z nich widać, że status materialny i standard życia mają na bardzo wysokim poziomie. Zdradzają to choćby ich pojazdy. Co jednak z emeryturami? Jak się okazuje, do kapłanów trafiać mogą środki zarówno z ZUS jak i z Funduszu Kościelnego. Wynagrodzenie pobierają choćby księża, którzy prowadzą katechezę w szkole. Wobec tego kwalifikują się do emerytury z ZUS-u, tak jak inne osoby pracujące na etacie. Wszystko dokładnie wyjaśniono na łamach wspomnianego już wcześniej Super Expressu:
Świadczenie z ZUS księdza emeryta zależy od jego zarobków i wysokości odprowadzanych składek emerytalno-rentowych. Jeśli były one odprowadzane od najniżej krajowej pensji, to i emerytura będzie odpowiednio niska rzędu tysiąca złotych. Ale na przykład księża pracujący w szkołach, na uczelniach już tak niskich świadczeń nie mają. Przy średnich zarobkach i emerytura będzie średnia na poziomie 2,5 tys. zł.
ZOBACZ TAKŻE: Benedykt XVI nie do poznania. Tak dziś wygląda były papież [FOTO]
Nawet 5 tysięcy złotych emerytury dla księży
Jak zauważa Super Express – niektórzy księża mogą liczyć nawet na 5 tysięcy złotych emerytury. Staje się tak wtedy, gdy dodatkowo czerpią z Funduszu Kościelnego. Warto zaznaczyć, że na emeryturę duchowni mogą liczyć po ukończeniu 65. roku życia. Wtedy na ich konto trafia wypłata z ZUS. Dopiero 10 lat później, gdy ukończą 75. rok życia, dodatkowo mogą liczyć na Fundusz Kościelny. Serwis o2.pl przytacza fragment tekstu Super Expressu:
Tym sposobem ostatecznie kwota otrzymywana przez osoby duchowne to często 5 tys. zł.