Gigantyczna erupcja wulkanu w Hiszpanii – naukowcy ostrzegają przed poważnymi skutkami! [WIDEO]

Erupcja wulkanu

Gigantyczna erupcja wulkanu Cumbre Vieja, znajdującego się na Wyspach Kanaryjskich. Wybuch potwierdzili naukowcy, którzy poinformowali o poprzedzających wstrząsach osiągających magnitudę 4,2. W ciągu ubiegłego tygodnia zarejestrowano blisko 25 tys. wstrząsów. Istnieje przypuszczenie, że wybuch może spowodować tsunami.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja

W niedzielę, na jednej z hiszpańskich wysp, a konkretnie La Palmie doszło do ogromnej erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Ostatni wybuch zarejestrowano blisko 50 lat temu. Warto dodać, że wybuch poprzedziło około 25 tys. wstrząsów, dzięki czemu spodziewano się erupcji. W związku ze zbliżającym się niebezpieczeństwem, 40 osób oraz zwierzęta z pobliskich gospodarstw domowych zostało ewakuowanych jeszcze przed samym wybuchem. Zaledwie 2 godziny po tej operacji doszło do erupcji.

Na miejscu pojawiło się wojsko i medycy. Po czasie zadecydowano również o ewakuacji czterech miast znajdujących się w pobliżu. Lokalne media poinformowały, że na ten moment nie ma żadnych ofiar ani rannych. Niestety jednak nie obędzie się bez szkód. Wrząca lawa przedostała się bowiem na jedną z dróg i zbliżyła do miejscowości Alcala i El Paraiso, gdzie kilka domów zostało uszkodzonych.

Zostaliśmy ewakuowani na drugą stronę wyspy do bazy wojskowej. Rzeczy zostały w hotelu. Ludzie zostali w klapkach ściągnięci z plaży – relacjonował ewakuowany turysta, w rozmowie z RMF FM.

W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające wybuch:

ZOBACZ TAKŻE: 19-LATKA POŚLUBIŁA 61-LETNIEGO WETERANA. RODZICE NIE BYLI Z TEGO POWODU ZADOWOLENI

Naukowcy obawiają się jednak najgorszego. Istnieje ryzyko, opadnięcia stożka lub zapadnięcia się ściany wulkanu, co może skutkować ogromnym tsunami. Warto bowiem zauważyć, że wiele lat temu erupcja Cumbre Vieja spowodowało tsunami, które dotarło do brzegów Portugalii, Francji i Irlandii. Przypuszcza się, że fala mogłaby dotrzeć nawet do Brazylii, USA i Kanady.

 

źródło: rmf24.pl, planeta.pl, twitter.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.