Ferie w kolejnych województwach – zmiana turnusu

Ferie zimowe to czas kiedy dzieci mają dwa tygodnie przerwy od zajęć lekcyjnych. W tym czasie wyjeżdżają na narty lub nad morze, odwiedzają dziadków lub po prostu spędzają czas w domu na błogim leniuchowaniu. Dziś dla jednych się skończyły i jednocześnie zaczęły ferie w kolejnych województwach.

 

Terminy ferii 2020

W 2020 roku ferie zimowe przebiegają w czterech przedziałach czasowych. Są to:

  • 13 stycznia – 26 stycznia
  • 20 stycznia – 2 lutego
  • 27 stycznia – 9 lutego
  • 10 lutego – 23 lutego.

 

Ferie w kolejnych województwach

Dziś do szkoły nie poszły dzieci z kolejnych pięciu województw. Są to województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, wielkopolskie i świętokrzyskie. Przerwa ta potrwa do 9 lutego.

 

Kto skończył dziś ferie?

Jednocześnie po dwutygodniowej przerwie wracają dziś dzieci, których ferie zaczynały się 11 stycznia. Do nauki wracają uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, pomorskiego, podkarpackiego i śląskiego. Oprócz tego do 2 lutego, czyli jeszcze przez tydzień, ferie trwają w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim.

 

Kto jeszcze nie miał ferii?

Wciąż są województwa, które przerwy feryjnej jeszcze nie zaczęły. Ostatni w kolejce do odpoczynku są uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Będą oni odpoczywać od 8 do 23 lutego.

 

Podział województw w czasie ferii

Oczywiście termin ferii zimowych w województwach ustala i ogłasza minister edukacji. Zgodnie z zasadą, terminy te zmieniają się tak, aby w cyklu zamkniętym, każde województwo miało wolne w innym terminie. Co ważne, podział na województwa wynika z liczby dzieci na poszczególnym terenie. Niemniej jednak województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie ma zawsze ferie na przełomie stycznia i lutego.

 

Co robić w ferie?

Część dzieci w czasie ferii zimowych wyjeżdża na zimowiska lub wyjazdy narciarskie. Są też tacy, którzy wyjeżdżają do dziadków lub rodziny. Inne dzieci w kolei zostają w domu. Na szczęście coraz więcej miejscowości oferuje specjalne dwutygodniowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Są to m.in. takie oferty jak: lodowisko, kurs pływania, kursy sportowe, np. tenisa ziemnego lub stołowego, nauka gry w szachy, zajęcia muzyczne, plastyczne, gry terenowe, zajęcia teatralne, bale karnawałowe, koncerty, warsztaty naukowe, pokazy filmów lub bajek.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.