Ewa Ewart nagrodzona przez Rzecznika Praw Obywatelskich

Dziennikarka i autorka filmów dokumentalnych TVN24 została odznaczona Odznaką Honorową. Ewa Ewart nagrodzona przez Rzecznika Praw Obywatelskich za zasługi dla ochrony praw człowieka odebrała odznakę we wtorek.

 

Kim jest Ewa Ewart?

Ewa Ewart urodziła się w 1956 roku w Warszawie. Jednak większość życia zawodowego spędziła za granicą. Jest absolwentką iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1985-1990 mieszkała w Waszyngtonie, gdzie pracowała jako korespondentka Sekcji Polskiej radia BBC. Stamtąd też nadawała reportaże o procesie przemian w Europie Wschodniej z perspektywy amerykańskiej. Od 1990 roku mieszkała i pracowała w Moskwie jako producentka newsów dla amerykańskiej stacji TV CBS. Z kolei od 1993 roku współpracowała z telewizją BBC w Londynie. Obecnie jest dziennikarką TVN24, reżyserką i producentką filmów dokumentalnych, w których wielokrotnie ujawnia łamanie praw człowieka na świecie.

 

Co pokazuje Ewa Ewart?

Ewa Ewart podróżuje po całym świecie i realizuje dokumenty o tematyce społecznej lub politycznej. Ukazuje przełomowe wydarzenia i drastyczne naruszenia praw człowieka. Tworzone przez nią dokumenty pokazują trudną prawdę, jak np. program CIA związany z ekstradycją osób podejrzanych o terroryzm, korupcję w Rosji w czasach Borysa Jelcyna, wojnę domową w Kolumbii czy tajne więzienia w Korei Północnej. Jej najbardziej znanymi filmami są:

  • ETA – wyjście z cienia
  • Lodołamacz – polska droga do wolności
  • Doświadczenie niekonieczne
  • Martwi nie mają głosu
  • Przepustka do piekła
  • W milczeniu.

 

Ewa Ewart nagrodzona przez Rzecznika Praw Obywatelskich

Dziennikarka odebrała nagrodę z rąk Rzecznika Braw Obywatelskich – Adama Bodnara. Odznaka jest aktem docenienia wybitnego i niecodziennego dorobku dziennikarki. Adam Bodnar podkreślił, że dzięki Ewie Ewart możemy rozumieć świat i uwrażliwiać się na potrzebę przestrzegania praw człowieka nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Laudację o działalności Ewy Ewart wygłosił Kamil Wyszkowski – dyrektor generalny Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce.

 

Inne nagrody Ewy Ewart

Dodatkowo Ewa Ewart jest wielokrotną laureatką nagród Grand Press oraz studenckiego plebiscytu Mediatory. Oprócz tego w 2009 roku została wyróżniona nagrodą im. Andrzeja Woyciechowskiego za cykl Dokumenty Ewy Ewart emitowane na antenie TVN24. Dziennikarka od 2012 roku jest freenalcerem. Współpracuje z TVN24 i TVN24BIS, ale także z kanałami polskiej komercyjnej stacji telewizyjnej należącej do Amerykanów. Pracuje tam jako prezenterka pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej.

Źródło zdjęcia: wiadomości.dziennik.pl

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.