Dżuma w Rosji – rozpoczęto masowe szczepienia

Dżuma w Rosji

Dżuma w Rosji! Zakażenie dżumą dymieniczą, wykryto dokładnie w Ałtaju. Co ciekawe, jest to pierwszy przypadek choroby na terenie Rosji od 62 lat. W związku z tym rozpoczęto masowe szczepienia przeciwko dżumie. Warto dodać, że kolejne przypadki dżumy pojawiły się również w Chinach i Mongolii.

Dżuma w Rosji – rozpoczęto masowe szczepienia

W górach Ałtaj na Syberii wykryto pierwszy przypadek śmiertelnej dżumy. Zaszczepiono tam ponad 18000 osób i całą populację wielbłądów. Jak podają rosyjskie media, choroba rozprzestrzeniła się w tym terenie przez świstaki, które uznawane są w tamtych obszarach za przysmaki. Warto dodać, że dżuma dymienicza przenoszona jest przez pchły. Te niestety rozprzestrzeniły się już do pięciu kolejnych regionów Ałtaju, gdzie zlecono już wykonanie szczepień. W regionach: Zabajkale, Republiki Ałtaju i Buriacji rozpoczęto uważne obserwowanie rozwijającego się zagrożenia. To jednak nie koniec niepokojących informacji. Przypadki dżumy pojawiły się także w Mongolii i Chinach graniczących z Rosją. 


ZOBACZ TAKŻE: ROSJA POTWIERDZA ŻE MA SZCZEPIONKĘ NA KORONAWIRUSA. PUTIN ZASZCZEPIŁ SWOJĄ CÓRKĘ

Czym jest dżuma?

Dżuma, a inaczej czarna śmierć to ostra choroba zakaźna gryzoni, drobnych ssaków, ale także i ludzi. Jej symbolem jest lekarz w masce przypominającej dziób ptaka. Pierwsze objawy można dostrzec już po 6-8 godzinach od zarażenia. Pojawia się wysoka gorączka, duszności, zimne poty, dreszcze, ból głowy i ogólne osłabienie. Kolejno dochodzi do powiększenia się węzłów chłonnych. Następnym stadium choroby jest zespół odczynu zapalnego, który najczęściej pojawia się na palcach dłoni, u stóp czy nosie objawiającym się czarnym zabarwieniem tkanek. Ponadto może pojawić się również zapalenie płuc. Dżumę leczy się antybiotykami, jednak śmiertelność tej choroby to około 80%. Na rynku dostępna jest szczepionka przeciw dżumie, jednak nie jest ona wystarczająco skuteczna, jeżeli chodzi o zapobieganie postaci płucnej dżumy.

Warto dodać, że dżuma dymienicza zabija w mniej niż 24 godziny, jeśli nie jest leczona natychmiast. W XIV wieku w wyniku zarazy zginęło do 200 milionów ludzi.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.