Dwie studentki stworzyły bakterię, która zamieni plastik w wodę! [ekologia]

Aż trudno uwierzyć w takie informacje, jednak dwie studentki stworzyły bakterię, która zamieni plastik w wodę! Zanieczyszczenie oceanów przez ten surowiec, jest palącym problemem na świecie. Szacuje się, że jeżeli ludzie nie zaczną działać w zgodzie ze środowiskiem, do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego trzeba podjąć zdecydowane i szybkie kroki.

Dwie studentki stworzyły bakterię

Wiele krajów wprowadza zmiany, które mają pomóc w walce z plastikiem, jak i innymi kwestiami pomagającymi zmienić środowisko. Zmniejszenie emisji niebezpiecznych gazów, zachęcanie do jazdy rowerem czy minimalizowanie plastiku. To jedne z niewielu rzeczy, które mogą pozytywnie wpłynąć na naszą planetę. Dlatego czas na kolejne odkrycie.

Mianowicie, dwie studentki: Jeanny Yao i Miranda Wang, odkryły bakterię zamieniającą plastik w wodę! Co ciekawe, mają jedynie po 20 lat. Pracowały nad tym projektem od lat, natomiast zebrały już 400 tysięcy dolarów dofinansowania, aby dopiąć całość. Jednak bardziej zastanawiającą kwestią jest fakt, jak to ma działać?

Musimy rozbijać materiał

Studentki wyjaśniły, że nie da się w stu procentach zrezygnować z plastiku, dlatego trzeba go rozbijać, dzięki odpowiedniej technologii. Z informacji wynika, iż na początku tworzywo sztuczne się rozpuszcza, następnie staje się ono plastyczne. Później składniki umieszczane są na specjalnym urządzeniu i zachowują się jak resztki jedzenia. Przejście plastiku na wodę jest bardzo obiecujące.

Dzięki temu, dziewczyny zebrały już 5 nagród naukowych i stają się rozpoznawalne. Dodatkowo, wspomniały o wykorzystaniu tej technologii w dwóch przypadkach. Po pierwsze, do czyszczenia plaż. Po drugie, do produkcji materiałów do szycia ubrań.

Jesteśmy bardzo ciekawi jak rozwinie się ta sytuacja, gdyż może to być dobrą zmianą dla świata.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.