Córka prezydenta Angoli od lat okradała kraj – jest najbogatszą Afrykanką

Córka prezydenta

Córka prezydenta Angoli latami okładała swój kraj, a w efekcie została najbogatszą kobietą Afryki. Sprawa wyszła na jaw dzięki współpracy 30 redakcji z całego świata, które prowadziły śledztwo. Isabel dos Santos przez kilkanaście lat stała się właścicielką wielu nieruchomości i firm. Szacuje się, że sam jej dom jest warty 50 mln euro. 

Isabel dos Santos – najbogatsza kobieta Afryki

Jose Eduardo dos Santoso to były prezydent Angoli. Jego córka – Isabel dos Santos jest najbogatszą kobietą w Afryce, ponieważ od lat wzbogacała się kosztem państwa. Dziennikarze z 30 redakcji z całego świata, m.in. The Guardian i Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ) przeanalizowali blisko 700 maili oraz dokumentów, w których są informacje dotyczące nabywania praw własności przez Isabel oraz jej męża. Proceder ten odbywał się w latach 1979-2017, kiedy jej ojciec sprawował stanowisko prezydenta kraju.

Ponadto, córka prezydenta jest właścicielką kilku firm oraz nieruchomości w Portugalii, Londynie i Dubaju. Ma udziały w bankach, koncernach paliwowych, sieciach supermarketów i spółkach obracających diamentami. Dodatkowo wyceniono jej posiadłość w Monako na 50 mln euro.

Warto dodać, że Angola jest jednym z bardziej skorumpowanych krajów na świecie. Mimo, że jest drugim krajem na świecie pod względem produkcji ropy, to wciąż 30% mieszkańców żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. Można się domyślić na największe bogactwo trafiało do rodziny rządzącej. Z opublikowanych danych wynika, że Isabel stała się miliarderką, podczas gdy kraj bogaty w ropę i diamenty stał się jednym z najbiedniejszych. 

Co ciekawe, w 2016 roku kobieta stanęła na czele państwowego koncernu paliwowego, jednak zwolniono ją zaraz po objęciu rządów przez Joao Lourenço. W ostatni dzień pracy, córka prezydenta przelała na konto firmy konsultingowej z Dubaju należącej do jej przyjaciela 58 mln dolarów. Żeby tego było mało, Isabel kupiła 100 hektarów ziemi w stolicy Angoli za jedyne 5% jej wartości. Dodatkowo wszystkie swoje pożyczki spłaciła bez naliczanych odsetek.


ZOBACZ TAKŻE: STRZELANO DO KSIĘDZA, KTÓRY CHODZIŁ PO KOLĘDZIE

Mąż Isabel wzbogacał się na diamentach

Dziennikarze wspominają również o mężu Isabel – Sindiku Dokolo, który wzbogacił się na diamentach. Mianowicie mężczyzna podpisał w 2012 roku umowę z Sodiamem – państwową firmą wydobywającą i handlującą diamentami. Dokument zakładał zyski dzielone na pół. Jednak gdy Sodiam kupował udziały w szwajcarskiej firmie De Grisogno produkującej biżuterię, Sindika wyłożył 4 miliony euro, a państwo aż 70 milionów. Dodatkowo Dokolo otrzymał 5 mln „premii”.

Isabel dos Santos usłyszała już zarzuty korupcyjne, jednak kobieta od lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Kilka tygodni temu wszczęto także postępowanie kryminalne. Córka prezydenta wszystkiemu zaprzecza i nie przyznaje się do zarzuconych jej czynów. Uważa, że komputery jej i jej męża zostały zhakowane, a jej rodzina jest ofiarą „polowania na czarownice” ze strony nowego prezydenta Angoli.
Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.