Chcesz zostać chrzestnym? Zobacz jakie warunki musisz spełnić!

chcesz zostać chrzestnym

Chcesz zostać chrzestnym? Zobacz jakie warunku musisz spełnić, aby ubiegać się o to zaszczytne miano! Bycie rodzicem chrzestnym wiąże się z wieloma obowiązkami. Jak się jednak okazuje, nie tylko w sferach wychowania i sprawowania pieczy nad dzieckiem w razie potrzeby, ale też wobec wiary. Jak podaje portal Gazety Wrocławskiej, zostanie chrzestnym nie będzie już tak łatwe jak kiedyś. Szykują się nowe formalności, które wprowadza kościół katolicki. Wypełnić będzie trzeba świadectwo wiary, a osoby nieuczestniczące w niedzielnych mszach oraz żyjące w konkubinacie, mogą mieć kłopot.

Chcesz zostać chrzestnym? Szykują się nowe zasady, które wprowadza kościół katolicki

Bycie chrzestnym to dla wielu osób prawdziwy zaszczyt. Choć w ostatnim czasie wokół piastowania roli rodziców chrzestnych nagromadziło się wiele mitów, ludzie nadal chętnie stają się ważnymi osobami w życiu nowo narodzonych dzieci. Często jednak w kontekście rodziców chrzestnych, przewija się temat wydatków. Muszą oni bowiem liczyć się z tym, że ich portfel uszczupli się przy okazji każdorazowych urodzin malucha. Do tego dojdą ważne wydarzenia z jego życia – mowa choćby o chrzcie, komunii świętej, bierzmowaniu czy w dalszej perspektywie ślubie. Poza obowiązkami typowymi dla chrzestnych, dodatkowe obostrzenia wprowadza kościół katolicki. Teraz zostanie ojcem chrzestnym lub matką chrzestną, nie będzie tak łatwe jak kiedyś. O tym, czy nadajemy się do tej roli, na podstawie świadectwa wiary zadecyduje ksiądz.

ZOBACZ TAKŻE: POSTRZELIŁ ŻONĘ Z KUSZY DOMOWEJ ROBOTY – WSZYSTKO PRZEZ TO, ŻE NIE BYŁ ZADOWOLONY Z TEGO, JAK AKTUALNIE WYGLĄDA JEGO MAŁŻEŃSTWO

Nie chodzisz do kościoła lub żyjesz w konkubinacie? Nie możesz zostać chrzestnym

Lista warunków, jakie wobec kościoła muszą spełnić potencjalni kandydaci na chrzestnego, nieco się wydłużyła. Jak podaje Gazeta Wrocławska, nowe przepisy wprowadzić miała płocka diecezja, a osoba chętna do stania się chrzestnym, będzie musiała podpisać specjalne oświadczenie, w którym zawarte będą szczegóły życia w wierze.

Podstawowym warunkiem nadal jest ukończenie przez kandydata 16. roku życia. Poza tym jednak, księża będą weryfikować czy osoba ubiegająca się o miano chrzestnego jest ochrzczona w kościele katolickim. Konieczne będą także sakramenty pierwszej komunii świętej oraz bierzmowania. Oprócz tego, kandydat zobowiązany jest do wypełniania praktyk religijnych oraz uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach. Poza tym, przyszły chrzestny musi żyć w zgodzie z zasadami wiary katolickiej – a więc, jak przytacza Gazeta Wrocławska, nie może zatem przebywać w związku jedynie cywilnym, niesakramentalnym, czy też w konkubinacie. Na sam koniec, podczas chrztu, chrzestny powinien móc przyjąć komunię świętą.

Ostateczną decyzję o tym, czy dana osoba może stać się matką lub ojcem chrzestnym, podejmie proboszcz właściwej parafii.

źródło zdjęcia: wadowicejp2.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.