Speedway Grand Prix 2020 – 16 maja 2020 roku

Wielu mężczyzn pasjonuje się motoryzacją, sportem, piłką nożną, siatkówką lub nowinkami technologicznymi. Część z nich jest fanami zawodów żużlowych. Sprawdź gdzie i kiedy odbędzie się Speedway Grand Prix 2020.

 

Żużel – zasady

Żużel sportowy (motorcycle speedway) to wyścigi motocyklowe. Odbywają się na torach o kształtach zbliżonych do owalu. Posiadają one sypką nawierzchnię, a motocykle żużlowe nie mają hamulców ani skrzyni biegów. Oprócz tego ruch po torze odbywa się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Sport ten cieszy się sporą popularnością w takich krajach jak: Dania, Wielka Brytania, Szwecja, Rosja, Polska. Nazwa żużel to polski wytwór, natomiast na świecie sport ten znany jest pod nazwą speedway.

Początki sportu żużlowego

Na świecie żużel rozpoczął się w XX wieku kiedy nieregularnie ścigano się na motocyklach drogowych i to zazwyczaj na nawierzchniach trawiastych, torach kolarskich lub do wyścigów chartów. Za początek żużla uznaje się zawody motocyklowe na torze w Australii, które odbyły się 15 grudnia 1923 roku. Z kolei w Europie pomysł przyjął się w I połowie lat 20. XX wieku. Natomiast w Polsce zawody rozgrywano od początku lat 30. XX wieku. Początkowo używano niezmodyfikowanych maszyn drogowych o różnych pojemnościach silników. Za pierwsze indywidualne zawody w Polsce uznaje się te rozegrane w Mysłowicach 7 sierpnia w 1932 roku.

Speedway Grand Prix 2020

Speedway Grand Prix 2020 to coroczny cykl turniejów organizowany od 1995 roku przez Międzynarodową Federację Motocyklową. Turnieje Grand Prix na żużlu organizowane są głównie w Europie, gdzie sport ten jest najbardziej popularny. Niemniej jednak turnieje zorganizowano także w Australii, USA czy Nowej Zelandii.

Grand Prix w przyszłym roku

Wciąż nie wiemy z ilu turniejów będzie się składał przyszłoroczny cykl. Niemniej jednak niebawem zostanie opublikowany pełny kalendarz spotkań. Na ten moment wiadomo, że 30 maja odbędzie się Grand Prix Niemiec w Teterow. Z kolei 13 czerwca wystartuje Grand Prix Czech w Pradze. Kolejno, na 18 lipca zaplanowano Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze czasowym w Cardiff. Oprócz tego wiadomo także, że Grand Prix w naszym kraju odbędzie się w Warszawie. Zawody odbędą się 16 maja 2020 roku. 

Podsumowując, żużel jest dość rozpowszechnioną dziedziną sportu w Polsce i Europie. Uznaje się go za wyjątkową dziedzinę, którą można określić jako dziedzinę rodzinną – na zawody przyjeżdżają całe rodziny, które chcą kibicować zawodnikom. Dodatkowo żużel to także sport dla twardych zawodników – na kierownicy jest tylko dźwignia sprzęgła, manetka gazu i wyłącznik zapłonu, który wyłącza silnik z chwilą utraty kontaktu zawodnika z motocyklem. Reasumując, speedway Grand Prix to zatem także zapach spalonego oleju i unoszącego się pyłu.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.