Zmiany w podatkach – politycy kuszą obietnicami!

Wybory parlamentarne już coraz bliżej. Politycy kuszą nas z każdej strony swoimi obietnicami wyborczymi. Poruszają również kwestię podatków. Zmiany w podatkach to niektóre z obietnic. Redakcja Business Insider Polska postanowiła zebrać najważniejsze i najciekawsze postulaty! Sami zobaczcie, czym kuszą nas politycy!

Wybory parlamentarne 2019

Już 13 października odbędą się wybory parlamentarne. Propozycje podatków wyglądają inaczej u każdego komitetu wyborczego. Zobaczmy zatem, co obiecuje Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL-Koalicja Polska wyszła z propozycją, aby przedsiębiorcy sami decydowali o tym, czy chcą płacić ZUS. Sam lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosi się do tej kwestii w następujący sposób:

Wychodzimy z założenia, że każdy musi uzbierać na emeryturę minimalną, a żeby uzbierać na emeryturę minimalną, trzeba mieć 20 lub 25 lat składkowych, więc te 15-20 lat przedsiębiorca będzie mógł sobie wybrać, kiedy nie płacić ZUS-u, co może mu umożliwić np. przetrwanie kryzysu

Oprócz powyższej propozycji, PSL postawiło również na zmiany w podatkach. Dotyczy ona wprowadzenia zerowej stawki VAT na zdrową, tradycyjną żywność. W programie ugrupowania możemy przeczytać:

Zdrowa żywność powinna być powszechna, a cena nie powinna być barierą w jej dostępności. Jednak na przystępności cenowej zdrowej żywności nie mogą tracić jej bezpośredni producenci. Aby to zapewnić, konieczne jest wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność wytwarzaną w sposób tradycyjny

Prawo i Sprawiedliwość wybory parlamentarne 2019

PiS podkreśla, iż już wprowadziło zmiany w podatkach, oczywiście na lepsze. Uważają, że zmiany w podatkach zaszły w momencie, gdy obniżyli stawki podatku CIT do 9%. Co więcej, stawki podatku PIT spadły z 18% do 17%, również zwolnili z podatku dochodowego osoby przed ukończeniem 26 roku życia, a także podnieśli wysokość kwoty wolnej od podatku. Jednak PiS postanowił także złożyć obietnicę wyborczą dotyczącą zmiany w podatkach. Chcą uporządkować prawo podatkowe, jak również wprowadzić nową ordynację. W przyszłości miałyby się pojawić aż 3 nowe ustawy o podatkach dochodowych.

Prawica wybory parlamentarne 2019

Partia postanowiła skupić się przede wszystkim na postulatach, które dotyczą praw podstawowych. Najważniejszą dla nich kwestią jest bowiem prawo do życia. Postulatów gospodarczych mają niewiele, jednak jeden z nich to likwidacja podatku PIT. KW Prawica niestety nie zdradza szczegółów.

Zmiany w podatkach, będą czy jednak to tylko obietnice? Co o tym myślicie? Politycy wywiążą się z obietnic wyborczych?

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.