Jeżeli nie możesz iść do pracy, bo opiekujesz się chorym dzieckiem, przysługuje ci zasiłek opiekuńczy. To samo dzieje się kiedy pod twoją opieką jest dziecko z niepełnosprawnością. Sprawdź co trzeba zrobić żeby otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko.
Prawo do zasiłku
Prawo do zasiłku przysługuje matce i ojcu dziecka, jednak zasiłek może otrzymać jeden z rodziców, który złoży wniosek. Aby uzyskać zasiłek opiekuńczy na dziecko musisz spełniać dwa warunki:
- nie pracujesz, ponieważ opiekujesz się dzieckiem i jesteś jego rodzicem (także zastępczym lub adopcyjnym) lub opiekunem prawnym
- masz ubezpieczenie chorobowe i jesteś zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenia, agencyjną, o świadczenie usług, prowadzisz własną działalność pozarolniczą lub jesteś osobą duchowną.
Czas wypłacania i wysokość zasiłku
Zasiłek możesz dostawać przez maksymalnie:
- 60 dni w roku jeśli opiekujesz się dzieckiem do 14. roku życia
- 14 dni w roku jeśli opiekujesz się dzieckiem powyżej 14. roku życia
- 30 dni w roku jeśli opiekujesz się niepełnosprawnym chorym dzieckiem między 14. a 18. rokiem życia.
Musisz wiedzieć, że czas wypłacania zasiłku nie mnoży się jeśli pod opieką masz więcej niż jedno dziecko. Wysokość zasiłku wylicza ZUS albo płatnik na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto z ostatnich 12 miesięcy.
Składanie wniosku o zasiłek
Wniosek o zasiłek możesz złożyć w czasie trwania choroby lub za okres, który minął. Niemniej jednak musisz to zrobić do 6 miesięcy od ostatniego dnia, za który można było dostać zasiłek. Aby złożyć wniosek potrzebujesz sam druk, wydruk zwolnienia elektronicznego, zaświadczenie płatnika składek, dowód osobisty. Wniosek składasz u płatnika składek – u pracodawcy lub w jednostce ZUS. Dokumenty możesz wysłać pocztą, złożyć osobiście lub przez pełnomocnika. Złożenie wniosku jest bezpłatne.
Czas oczekiwania
Zasiłek możesz otrzymać do 30 dni kalendarzowych od złożenia dokumentów. Jeżeli ZUS odmówi ci zasiłku zostaniesz o tym poinformowany. Możesz poprosić ZUS o wyjaśnienie, a także odwołać się od decyzji do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem ZUS, który wydał decyzję. Za złożenie odwołania nie ponosisz kosztów.