Wynajmowanie mieszkania – na co zwrócić uwagę

Wielu z nas migrując do innych miejscowości w celu nauki lub w celach zarobkowych decyduje się na wynajęcie mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że wynajmowanie mieszkania może być uciążliwe i problematyczne. Wszystko to za sprawą tego, że na wynajmujących niejednokrotnie czyhają pułapki takie jak np.: nieuczciwy właściciel, ukryte wady lokalu czy niejasne zapisy w umowie. Jak sobie z tym poradzić?

Po pierwsze, najważniejsze, należy uważnie czytać opisy ofert, którymi jesteśmy zainteresowani. Nie kupuj kota w worku – wynajmowanie mieszkania nie ma sensu jeśli mieszkanie ma niejasny opis, lub gdy czujesz, że właściciel coś przed tobą ukrywa. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów.

Wynajmowanie mieszkania – mniejsze i większe szczegóły
Okna

Zwróć uwagę jak bardzo i w jaki sposób wpada przez nie światło. Przez okna dociera do środka ciepło, a zimą powodują ubytek ciepła. Sprawdź czy szyby nie są potłuczone, oszczerbione oraz czy można je swobodnie otworzyć i zamknąć.

Zamki

Istotną sprawą jest kwestia prywatności i bezpieczeństwa osób i mienia. Sprawdź czy w zamkach drzwi wewnętrznych są wszystkie klucze. Dodatkowo dopytaj kto posiada klucz do drzwi wejściowych i kto będzie go ewentualnie używał, kiedy oraz w jakim celu.

Ściany

To duża część mieszkania dlatego dobrze się dokładnie przyjrzeć. Czy ściany są świeżo pomalowane czy też mają plamy lub zacieki. Najlepiej oglądać ściany za dnia żeby lepiej widzieć przebarwienia. Można też sprawdzić przyczepność tynku – pukając paliczkami dłoni w ścianę. Jeśli odgłos jest głuchy może to oznaczać, że tynk nie trzyma się podłoża. Z kolei to wskazuje, że tynk może z czasem odpadać.

Na ścianach i sufitach można też zobaczyć czy w mieszkaniu występują grzyby lub pleśń. Da się je także poczuć wchodząc do wilgotnego mieszkania. Bądź czujny, ponieważ właściciele często maskują grzyby zamalowując je lub chowając pod tapetą lub za szafą.

Zsyp

Bardzo ważna i problematyczna kwestia to popularny w starym budownictwie zsyp. Jeżeli budynek jest w niego wyposażony, może to oznaczać, że na klatce oraz w mieszkaniu pojawią się karaluchy lub pluskwy.

Woda, prąd i ogrzewanie

Przed wynajęciem mieszkania sprawdź ciśnienie wody, drożność odpływów ściekowych, szczególnie w zlewie i prysznicu. Dopytaj czy ogrzewanie jest gazowe, elektryczne itp., jakie są koszty ogrzewania mieszkania i jaki realny efekt ono daje.

Istotny jest także prąd w mieszkaniu, dlatego zwróć uwagę na to, czy wszystkie kable są zakryte, czy nic nie wydaje charakterystyczne bzyczenia, czy nie ma okopcenia przy gniazdkach. Na zakończenie tej części, pamiętaj o spisaniu stanu liczników w dniu odbioru mieszkania.

Łóżko

Warto także usiąść na łóżku choćby na chwilę i sprawdzić czy nie trzeszczy lub czy się nie zapada. Jeśli odkryjesz jakieś wady, zgłoś właścicielowi, że mebel nadaje się do wymiany. Sprawdź też inne meble, takie jak szafy, komody lub szafki kuchenne.

Lokalizacja i sąsiedzi

Przejdź się po okolicy lub zapytaj właściciela co jest w pobliżu. Pytaj o miejsca, które są Ci przydatne i są dla Ciebie ważne – szkoła, przedszkole, uczelnia, praca, sklepy, parki, las.

Dodatkowe pomieszczenia

Często w przypadku niewielkich mieszkań, warte uwagi są dodatkowe pomieszczenia. Zorientuj się czy do mieszkania należy komórka lokatorska lub piwnica i czy możesz z niej korzystać. Przydać Ci się może także np. suszarnia, wózkownia, miejsce parkingowe lub garażowa hala podziemna. Nie zapomnij o nie zapytać.

Wynajmowanie mieszkania – jak skonstruować umowę

Na koniec jedna z najważniejszych rzeczy czyli umowa. Spisana w dwóch jednolitych egzemplarzach, zabezpieczy zarówno Ciebie jak i wynajmującego. Umowa taka powinna zawierać m.in.:

  • dane osobowe obu stron
  • wysokość czynszu i innych opłat
  • terminy dokonywania płatności
  • wysokość kaucji i warunki jej zwrotu
  • czas trwania umowy
  • prawa i obowiązki obu stron
  • termin i zasady wypowiedzenia umowy
  • dodatkowe zasady np. cisza nocna
  • datę i miejsce zawarcia umowy wraz z podpisami obu stron.

Zdarza się, że w momencie przekazania kluczy podpisuje się protokół zdawczo-odbiorczy. Jest to spis zawartości mieszkania i stan poszczególnych przedmiotów. Rozwiązuje to późniejsze spory przy zdawaniu kluczy.

Reasumując, niezależnie od tego czym kierujemy się przy wynajmowaniu mieszkania, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych, ale ważnych spraw. W przyszłości mogą nam one umilić lub uprzykrzyć życie.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.