Włamanie i utrata dostępu na konto Facebooku czy poczcie e-mail to nie koniec świata. Bardzo często można odzyskać hasło, ale co najważniejsze – należy zachować spokój. Nawet najbardziej ostrożnej osobie może się zdarzyć włamanie na konto na Facebooku – nie można kontrolować wszystkiego. Oto kilka rad, z których warto skorzystać w takiej sytuacji:
Nie panikuj i upewnij się, że na pewno utraciłeś dostęp do konta
Wielu hakerów wykazuje się niezwykłą kreatywnością i jedynie udają, że mają dostęp do konta. Co więcej, często chcą wyłudzić pieniądze za odzyskanie dostępu. Warto poświęcić chwilę na to, aby poszukać w internecie informacji odnośnie tego, czy wiadomość którą właśnie otrzymałeś nie jest zwyczajnym spamem. Jeśli rzeczywiście doszło do włamania, warto prześledzić kolejne wskazówki.
Zmień najważniejsze hasła. Zrób to najlepiej z innego komputera
Na tym etapie bardzo ciężko zorientować się jaka jest przyczyna włamania. Mógł być to wyciek bazy danych z hasłami pochodzącej z jakiegoś serwisu internetowego, ale równie dobrze przestępcy mogą wykorzystać złośliwe oprogramowanie zainstalowane na komputerze, które pobiera hasła. Warto zmienić wszystkie hasła do najważniejszych kont, ale z innego komputera. W szczególności należy pamiętać o hasłach do bankowości internetowych, e-mail oraz kont na portalach społecznościowych.
Sprawdź, czy ktoś aktualnie jest zalogowany na twoim koncie
Wiele stron internetowych pozwala na weryfikacje, czy obecnie jest ktoś zalogowany na dane konto.
ZOBACZ TAKŻE: NOWE LOGO FACEBOOKA – SUROWE, W RÓŻNYCH WERSJACH KOLORYSTYCZNYCH
Powiadom odpowiednie instytucje
Na tym etapie trzeba ocenić, jak duże jest zagrożenie. Jeżeli pewne jest, że ktoś obcy ma dostęp do twojego e-maila, warto się zastanowić jak dużo danych się tam znajduje. Często są tam informacje w postaci umów z operatorami kablówki, bankiem, skanem dowodu osobistego itp. Jeżeli tak rzeczywiście jest, warto rozważyć powiadomienie o zdarzeniu następujące jednostki: policja, bank, Urząd Miasta – w celu ewentualnego zastrzeżenia dowodu osobistego, dostawcę usługi, na którą nastąpiło włamanie (Gmail, Facebook, Instagram itp.) oraz znajomych. To ważne, żeby mieli świadomość, że ewentualna komunikacja może nie pochodzić od prawowitej osoby.
Tam, gdzie to możliwe, włącz logowanie dwuskładnikowe oraz powiadomienia o logowaniu
Logowanie dwuskładnikowe to rodzaj uwierzytelniania, gdzie poza loginem i hasłem wymagane jest dodatkowe podanie kodu, np. przesłanego w formie SMS-a. Włączenie tego sprawi, że znajomość jedynie hasła do konta nie pozwoli hakerowi na dostęp do konta. Ponadto, wiele serwisów pozwala na włączenie funkcji informującej o logowaniu.
Przeinstaluj system operacyjny na swoim komputerze
Istnieje możliwość, że na komputerze zostało zainstalowane złośliwe oprogramowanie. Jedyną skuteczną opcją w takiej sytuacji jest przeinstalowanie systemu operacyjnego. Warto w takich sytuacjach zgłosić się do doświadczonego specjalisty, ponieważ nie jest to łatwe.
Monitoruj transakcje na swoich kartach płatniczych
Jeżeli do jakiś serwisów była podpięta karta płatnicza, dobrze jest monitorować transakcje. Można również dodatkowo ustalić limity kwotowe, które można wydać. Warto pamiętać, że jeżeli dojdzie do jakiejś transakcji należy szybko zawiadomić o tym bank, aby szybko zablokować kartę.