Ten przycisk może pomóc ratownikom w przeprowadzeniu akcji

Pracownicy służby zdrowia podczas wykonywania swojej pracy, są narażenie na wiele trudnych sytuacji. Między innymi w przypadku kontaktów z rodziną pacjenta czy osobami, które są świadkami wypadku. Niestety sytuacje zagrażające podczas przeprowadzania akcji nie mają końca, dlatego ten przycisk może pomóc pracownikom. 

Pracownicy narażeni na niebezpieczeństwo

W wielu dziedzinach pracy, ludzie narażeni są na niebezpieczeństwo. Natomiast jak jest w przypadku pracowników służb ratowniczych? Niestety coraz częściej słyszy się o nasileniu zachowań agresywnych wobec ratowników medycznych czy pielęgniarek. Chodzi przede wszystkim o podważanie ich kompetencji, liczne komentowanie etapów ich pomocy dla pacjenta. Dodatkowo bardzo często ludzie rozpraszają pracowników oraz rzucają obraźliwe słowa. Zdarza się też przemoc.

Warto wspomnieć, że ludzie, których bliscy potrzebują pomocy, działają w stresie. Jednak to nie usprawiedliwia ich i nie mogą oni obrażać osób wykonujących swoją pracę. Od ich interwencji zależy życie drugiego człowieka. Praca w służbie zdrowia to ciężki kawałek chleba. Praca pod presją czasu, która wymaga ogromnej wiedzy i perfekcyjnych umiejętności. Ci ludzie bardzo często ryzykują życie, a nagonka na nich nadal trwa w najlepsze. W każdej pracy znajdzie się osoba, która ma gorszy dzień i może nie wykazać zachować profesjonalnych, jednak nie warto wrzucać wszystkich do jednego worka.

Przycisk, który może wiele zmienić

Ze względu na liczne przepisy, kamery rejestrujące przebieg akcji, nie mogły być wprowadzone w Polsce. Dlatego też pracownicy z Białej Podlaski zainwestowali niemałą sumę pieniędzy, aby zakupić odpowiedni sprzęt. Mianowicie chodzi o przycisk, którego użyją w sytuacjach zagrażających. Jak działa ten system? Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której ratownik zostanie zaatakowany lub ktoś wobec niego będzie przejawiał zachowania agresywne, nawet słowne, może użyć przycisku. Wysyła sygnał, który odbiera dyspozytor. Następnie informacja trafia do policji, która jedzie na miejsce zdarzenia i interweniuje. Ważnym aspektem jest fakt, iż nikt oprócz pracownika nie wie o wysłaniu sygnału. Jest to ważne, gdyż w przypadku ujawnienia tej informacji, agresja mogłaby się nasilić.

Pogotowie w Białej Podlaskiej jest pierwszym w Polsce, które wdraża w życie ten system. Ten przycisk może pomóc w zmniejszeniu zachowań agresywnych. 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.