Szlachetna Paczka – zostań darczyńcą przed świętami

Przed świętami wielu z nas ma ochotę komuś pomóc. W ten magiczny czas, kiedy nasze serca otwierają się na potrzeby innych, stajemy przed dylematem – komu i jak pomóc? Słyszałeś już o programie Szlachetna Paczka? 

 

Czym jest Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka i jej siostrzany projekt Akademia Przyszłości to dwa programy społeczne inicjowane przez Stowarzyszenie Wiosna. Szlachetna Paczka to projekt, który w przemyślany sposób łączy tysiące osób wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców. Wolontariusze, czyli Super W szukają rodzin w potrzebie, następnie spotykają się z nimi, diagnozują ich sytuację, poznają konkretne potrzeby i podejmują decyzję o włączeniu do projektu. Darczyńcy przygotowują konkretną pomoc dla konkretnej rodziny. Naturalnie dobroczyńcy, angażując się finansowo, dają swoją energię dobroci, dzięki której system Szlachetnej Paczki może skutecznie działać. Oczywiście rodziny w potrzebie oprócz konkretnej pomocy otrzymują nadzieję na lepsze jutro i impuls do zmiany.

Dlaczego warto pomagać?

Stowarzyszenie WIOSNA, organizator Szlachetnej Paczki, daje niezwykłą filozofię pomagania, twórcze podejście do pracy z ludźmi, unikatowe systemy zarządzania i wolność dawania siebie innym. Całość pozwala pomagać osobom w ciężkiej sytuacji w wyjątkowy sposób, który daje możliwość emocjonalnego zaangażowania się dla drugiego człowieka.  Oprócz tego pozwala poznać fantastycznych wolontariuszy i wspaniałe rodziny, które mają szansę dzięki naszej pomocy. Więcej informacji na temat projektu można uzyskać na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl

Jak zostać darczyńcą?

Już niebawem otwarta będzie baza z historiami rodzin. Od tego dnia możesz wybrać rodzinę i przygotować dla niej paczkę.

Aby wybrać rodzinę:

  • wejdź na stronę pl/wybor-rodziny. Pierwszym krokiem będzie wybór okolicy, w której chcesz pomagać
  • zapoznaj się z opisami rodzin na stronie i wybierz tę, której chcesz pomóc. Upewnij się, że jesteś w stanie spełnić jej wszystkie 3 podstawowe potrzeby
  • możesz zaprosić do przygotowania paczki znajomych, rodzinę czy współpracowników – razem będzie Wam łatwiej przygotować pełną pomoc
  • bądź w kontakcie z wolontariuszem, który jest opiekunem wybranej przez Ciebie rodziny. To on odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości. Skontaktuje się z Tobą po wyborze rodziny
  • w czasie finału dostarczycie paczki do wybranego przez siebie wcześniej magazynu. Przekażecie je wolontariuszom, którzy dostarczą prezenty rodzinie.

Na końcu wolontariusz poinformuje Cię o tym, jak rodzina zareagowała na paczki i przekaże Ci jej podziękowanie.

Akademia Przyszłości – projekt siostrzany

Z kolei Akademia Przyszłości to ogólnopolski program, który dzięki unikalnej metodologii – Systemowi Motywatorów Zmiany przeprowadza dzieci od porażki w szkole do sukcesów w życiu. Akademia Przyszłości powstała w 2003 roku z inicjatywy księdza Jacka Stryczka i jest siostrzanym projektem Szlachetnej Paczki. Kiedy wolontariusze odwiedzali rodziny w potrzebie, dostrzegli, że dzieci potrzebują nie tylko materialnej pomocy, ale przede wszystkim wyprowadzenia ich z błędnego przeświadczenia, że do niczego się nie nadają.

Akademia sprawia, że dzieci, które dotychczas czuły się nieważne, mogą poczuć się wyjątkowe. Stają się czyimś oczkiem w głowie. To uczucie przeprowadza je do lepszego życia. Dzięki całorocznej pracy z tutorem- wolontariuszem, Akademia zapewnia mądrą pomoc swoim podopiecznym. W Akademii dziecko jest najważniejsze.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.