Szczury potrafią kierować małymi pojazdami – to najnowsze odkrycie naukowców z Virginia Commonwealth University. Naukowcy prowadzą szereg testów, aby zbadać funkcje poznawcze gryzoni. Zbudowali więc małe samochodziki wyposażone w trzy miedziane drążki do kierowania. Szczury po dotknięciu ich wprawiały autko w ruch.
Szczury potrafią kierować!
Gryzonie od wielu lat zaskakują naukowców swoimi zdolnościami. Gryzonie potrafią rozpoznawać przedmioty, odnajdywać drogę w labiryntach czy naciskać odpowiednie guziki. Zespół ekspertów chciał sprawdzić czy szczury są w stanie nauczyć się prowadzenia pojazdów. Zbudowali więc specjalne, małe autka z pojemników na żywność. Zamontowano w nich aluminiową podłogę oraz 3 miedziane drążki do sterowania. Kiedy szczury je dotykały, zamykały automatycznie obwód elektryczny, który wprawiał pojazd w ruch. Filmik poniżej pokazuje eksperyment:
W badaniu wzięło udział 6 samic i 11 samców. Gryzonie wabiono do środka pojazdów wkładając tam płatki zbożowe. Wydzielono teren 4 metrów kwadratowych, po którym szczury mogły się poruszać. „Szczury nauczyły się nawigować samochodzik w wyjątkowy sposób i stosowały wzorce nawigacji, z którymi nie miały wcześniej styczności, aby uzyskać nagrodę” – opowiada Kelly Lambert.
ZOBACZ TAKŻE: 4-DNIOWY TYDZIEŃ PRACY ZWIĘKSZA EFEKTYWNOŚĆ
Ciekawe wyniki badań
Naukowcy zmierzyli szczurom poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu oraz dehydroepiandrosteronu odpowiadającemu za przeciwdziałanie stresowi. Doszli do wniosku, że jazda małymi autkami odpręża szczury. Co więcej, podobnie jak ludzie odczuwają satysfakcję, kiedy nauczą się trudnej czynności. Udowodniono również, że ich tkanki nerwowej w mózgach są zdolne do adaptacji i uczenia się nowych zadań. Naukowcy dodają, że ten eksperyment może pomóc w badaniu chorób w neuropsychiatrycznych oraz wpływu depresji na motywację i orientację przestrzenną.