Smardze jeszcze do niedawna były w Polsce pod ochroną, teraz możemy je zbierać na prywatnych posesjach i w parkach. W kwietniu i maju rozpoczyna się sezon na ten popularny dodatek kulinarny! Aktualnie jednak smardze są droższe od trufli i innych szlachetnych grzybów. Co się stało?
Smardze 2019
Wiosenne grzyby są w smaku bardzo delikatne i aromatyczne. Potrawy przyrządzone z ich dodatkiem dostarczają wielu wartości odżywczych, zatem warto je spożywać. Z uwagi na ich sporadyczne występowanie były w Polsce pod ścisłą ochroną. Do tej pory w celu zbiorów trzeba było wybrać się do Czech lub na Słowację, jednak i w tym przypadku na przewóz potrzebne jest specjalne zezwolenie.
Jak odróżnić smardza od piestrzenicy?
Smardze to grzyby bardzo wybredne. Do prawidłowego wzrostu potrzebują idealnie czystego środowiska i próchniczej gleby, zatem bardzo rzadko można spotkać je w polskich lasach. Młodsze pokolenia w dużej części nie kojarzą wyglądu tych nietypowych grzybów. W przypadku smardzów należy również bardzo uważać, ponieważ można pomylić je z trującą piestrzenicą. Przy zbiorach należy zwrócić uwagę na kapelusze grzybów. Kapelusz smardza jest mniej pofałdowany i wyglądem przypomina plaster miodu, natomiast piestrzenica ma mocno pofałdowany kapelusz, który strukturą przypomina orzech włoski. Smardze na zdjęciu poniżej.
Smardze suszone: cena
Do tej pory smardzów nie było można zabrać do domu. Przez ich rzadkie występowanie zostały objęte ścisłą ochroną. Entuzjaście grzybów pozostawało jedynie zrobienie pamiątkowego zdjęcia. Co jednak, jeśli nie możemy się obejść smakiem widząc smardze? Można je zbierać pod kilkoma warunkami albo kupić. W tym momencie smardze są droższe od trufli!
Gdzie zbierać smardze?
Smardze zostały przeniesione do częściowej ochrony. Oznacza to, że możemy zbierać je z prywatnych posesji, czyli na działce lub własnym ogródku. W dalszym ciągu nie możemy zabierać grzybów z lasów oraz łąk.
Ile kosztuje 100 gram smardzów?
Grzyby nie należą do tanich przez swoje pochodzenie i trudność zbierania. Za 100 gram smardzów suszonych zapłacimy nawet 200 zł. Nieco taniej jest kupić grzyby świeże. W tym przypadku za kilogram powinniśmy zapłacić 300-400 zł. Niestety jednak z zakupem trzeba się pospieszyć!