Ocean Spokojny – obniżone pH rozpuszcza skorupy krabów

Ocean Spokojny ma coraz niższe pH, co ma ogromny wpływa na życie niektórych zwierząt. Naukowcy alarmują, iż skorupy krabów ulegają rozpuszczaniu, jednocześnie stają się one pierwszymi „mieszkańcami”, których dotyka ten problem. Więcej informacji na temat nowego badania znajdziecie poniżej. 

Niższe pH – skorupy żyjących krabów w Oceanie Spokojnym rozpuszczają się

Jak podaje portal CNN, pH w Oceanie Spokojnym uległo obniżeniu, co sprawia, że woda jest coraz bardziej kwaśna. Jaki może mieć to wpływ na żyjące tam zwierzęta? Okazuje się, że nowe badanie wykazało znaczny wpływ obniżonego pH wody na skorupy krabów (Dungeness). „Jeżeli dotknęło to kraby w tak szybkim tempie, musimy zwrócić naprawdę sporą uwagę na różne składniki łańcucha pokarmowego, zanim będzie za późno” – powiedziała autorka badań Nina Bednarsek, starszy naukowiec z Southern California Coastal Water Research Projekt.

Odkrycia zostały opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie Science of the Total Environment i sfinansowane przez National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Co jeszcze, agencja głównie zajmuje się badaniem zmieniających się poziomów pH. Ocean zakwasza się, gdyż pochłania więcej CO2 z atmosfery, co z kolei obniża wspomniane pH.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: PARK OF POLAND – NAJWIĘKSZY PARK WODNY W EUROPIE

Według NOAA zakwaszenie oceanów zmienia wybrzeża, uwalniając nadmiar składników odżywczych, które mogą powodować zakwity glonów oraz zwiększając temperaturę mórz i zasolenie. Natomiast w przypadku skorupiaków i koralowców, które budują swoje skorupy i szkielety koralowców, trudniej jest zbudować silne skorupy.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.