Nowe przepisy w UE – płatności transgraniczne tańsze

Nowe przepisy w UE – od dziś przelewy transgraniczne w euro w państwach, które nie są w unii Europejskiej, będą kosztować tyle, co w przypadku krajowych. Skorzystają na tym przede wszystkim konsumenci i przedsiębiorstwa w państwach spoza UE, gdyż skorzystają z tańszych płatności. 

Nowe przepisy w UE – sprawdź, co się zmieni

 

Komisja Europejska poinformowała, iż będzie monitorować wprowadzone zmiany, aby zapewnić prawidłowe ich wdrożenie. Wiąże się to ze współpracą z wieloma organami krajowymi, aby usprawnić cały proces. Jednak o co dokładnie chodzi?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: LONDYN – SKRADZIONO BIŻUTERIĘ O ŁĄCZNEJ WARTOŚCI 50 MLN FUNTÓW

Przede wszystkim o fakt, iż do tej pory przelewy w euro w państwach nienależących do Unii Europejskiej były droższe od krajowych. Jednak od dziś, co jest optymistyczną wiadomością chociażby dla przedsiębiorców, te płatności będą tańsze. Co jeszcze, mowa o takiej samej opłacie, jak w przypadku krajowych przelewów.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Waldis Dombrovskis poinformował, iż:

Przepisy te umożliwią wszystkim naszym obywatelom i przedsiębiorstwom korzystanie w równym stopniu z tanich transgranicznych płatności w euro. Jest to pozytywny i konkretny przykład tego, w jaki sposób jednolity rynek przynosi wymierne korzyści europejskim konsumentom. Na przykład rodzina w Rumunii, która chce przekazać pieniądze w walucie euro swoim dzieciom, odbywającym w Paryżu wymianę w ramach programu Erasmus, nie będzie już musiała ponosić dodatkowych kosztów, ponieważ teraz uiści taką samą opłatę, jak w przypadku krajowej transakcji w Rumunii

Wysokie opłaty za przelewy były nieuzasadnione. W przypadku osób, które wysyłają pieniądze do domu lub przesyłają je z rachunku w euro na rachunek o innej walucie, nowe przepisy sprawią, że zostanie im więcej w kieszeni.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.