Niebezpieczna piana na indyjskim wybrzeżu

Niebezpieczna piana

Niebezpieczna piana pokryła jedną z najpopularniejszych indyjskich plaż w Chennai. Toksyczny osad zalega na Marina Beach już kilka dni. Dzieci ochotniczo bawią się w tym miejscu, jednak lekarze przestrzegają, że kontakt z substancją może wywołać reakcje skórne. Co więcej piana wydziela gryzący zapach, a rybaków poinformowano, aby w najbliższych dniach nie schodzili do morza.

Problemy skórne po kontakcie z pianą

Niebezpieczna piana pojawia się na brzegach Indii o każdej porze monsunowej, jednak lekarze apelują, że w tym roku jest wyjątkowo toksyczna. Najwięcej substancji pojawiło się w jednej z najpopularniejszych plaż Chennai – Marina Beach. Dotykanie jej może powodować zmiany skórne. Co więcej, osad wydziela charakterystyczny, gryzący zapach, a rybaków poinformowano, aby w najbliższych dniach nie schodzili do morza. Władze wspominają wydarzenia z 2017 roku, kiedy tysiące ryb zostało skażone zanieczyszczeniami. Mimo wielokrotnych ostrzeżeń, wiele osób decyduje się na zabawę w pianie, a w internecie pojawiają się kolejne zdjęcia w chmurach mydlin. Piana zawiera w sobie niebezpieczne toksyny, ale badania dotyczące ich dokładnego składu wciąż trwają.

Problem Indii ze ściekami

Badacze przypuszczają, że znaczna część składu piany to resztki detergentów, które są zmieszane z innymi odpadami. Warto dodać, że w Indiach jedynie 40% ścieków w dużych miastach jest odpowiednio oczyszczane. Sytuacja całego kraju jest fatalna. Należy wspomnieć chociażby o wolontariuszach, którzy w niemal dwie godziny zebrali ponad tonę plastiku podczas sprzątania plaży w Chennai. Według ekspertów winne są ulewne deszcze, które nawiedzają region w ostatnich dniach. Zanieczyszczone ścieki i fosforany zostały zaniesione do morza, a później wyrzucone na plażę wraz z falami.

Marina Beach to jedna z najpopularniejszych atrakcji Chennai. Każdego dnia tysiące okolicznych mieszkańców oraz turystów odwiedza to miejsce. Toksyczna piana na wybrzeżu to kolejny alarmujący sygnał, że Indie nie radzą sobie z zanieczyszczeniami.

ZOBACZ TAKŻE: SYMULACJA ATAKU TERRORYSTYCZNEGO W SZKOLE – UCZEŃ WYSKOCZYŁ Z OKNA

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.