Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej – sprawdź datę!

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej to odpowiednia pora, aby zagłębić się bardziej w tej tematyce. Warstwa ozonowa jest niezwykle ważna, żeby życie na Ziemi przebiegało prawidłowo. Aby dowiedzieć się więcej o sposobie, w jaki możemy zapobiec jej niszczenia, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej – data

Od 1994 roku ten dzień obchodzimy 16 września. Wszystko przez to, że właśnie wtedy wypada rocznica podpisania Protokołu Monteralskiego. Dotyczy on ograniczenia środków niszczących właśnie warstwę ozonową. Został uchwalony 19 grudnia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zwłaszcza wtedy podkreślana jest ważna rola, jaką pełni.

 

Warstwa ozonowa – czym jest?

Ozonosfera to warstwa o dużej koncentracji ozonu w stratosferze. Umiejscowiona jest 20-50 km nad poziomem morza. Dla wszystkich organizmów żyjących na ziemi pełni bardzo ważną funkcję. Mianowicie, chroni przed szkodliwym promieniowaniem nadfioletowym, które wytwarza Słońce. Oprócz tego, jest niezbędna do podtrzymania odpowiednie cyrkulacji powietrza, która zachodzi w stratosferze.

Jak chronić warstwę ozonową?

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej to idealna pora, by zastanowić się, jak możemy przyczynić się do właściwego funkcjonowania ozonosfery. Przede wszystkim, powinniśmy zrezygnować z kupna produktów, które zawierają freon. Tutaj duże znaczenie ma rezygnacja z dezodorantów i kosmetyków w sprayu. Co więcej, ważne, aby w przypadku wymiany starego sprzętu elektronicznego na nowy, ten zużyty oddać do zakładu utylizacyjnego, który zajmie się nim w odpowiedni sposób. Kolejnym przykładem jest ograniczenie jazdy samochodem. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze by korzystać z komunikacji miejskiej lub innych środków, które nie wpływają szkodliwie na warstwę ozonową.

Czym jest dziura ozonowa?

Dziura ozonowa powstaje wyniku atomów chloru, które przyczyniają się do rozpadu warstwy ozonowej. Niewątpliwie, najbardziej szkodliwym skutkiem tej sytuacji jest zwiększenie przepuszczalności promieniowania nadfioletowego. Warto więc starać się ograniczyć szkodliwe dla ozonosfery produkty, aby nadal w miarę możliwości chroniły przed szkodliwymi czynnikami.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej – 16 września