Kobiety bez burek, moda jak na Zachodzie – jak wyglądał Iran przed rewolucją? [zdjęcia]

Kobiety bez burek, zachodnia moda – tak kiedyś opisywano Iran. Kiedy dokładnie? Przed rewolucją islamską, która w roku 1979 doprowadziła do przekształcenia tego państwa z monarchii w republikę islamską. Poniżej znajdziecie wiele zdjęć, które pokazują jak bardzo to miejsce się zmieniło. To zupełnie inny obraz niż ten aktualny. 

Kobiety bez burek, moda zachodnia – tak kiedyś wyglądał Iran

Zmiana jaka nastąpiła w tym miejscu jest nieprawdopodobna. Zdjęcia mówią same za siebie, gdyż to zupełnie inny obraz w porównaniu z tym, co możemy tam zobaczyć dzisiaj. Pokażemy wam jak wyglądała między innymi moda przed rokiem 1979, w którym nastąpiła rewolucja islamska. Doprowadziła do przekształcenia Iranu z monarchii konstytucyjnej w republikę islamską, w następstwie obalenia szacha Mohammada Rezy Pahlawiego.

Co ciekawe, wcześniej kultura, moda, muzyka w Iranie nie różniła się zbytnio od tej na Zachodzie. Kobiety mogły ubierać się jak chciały – zakładać spódniczki, topy. Takie stylizacje można było zobaczyć w codziennym życiu na ulicach kraju, jak i w reklamach.

Obraz ten dzisiaj znacznie różni się od tego przed rewolucją. Zniknęła różnorodność światopoglądowa, wolność ubioru czy obyczajowa. Pozostając przy modzie, aktualnie obraz Iranu kojarzy się głównie z kobietami w burkach. I tak też jest. Dodatkowo, to one ucierpiały na tym najbardziej. 

Iran przed rewolucją był z pewnością krajem, gdzie kobiety funkcjonowały prawie na równi z mężczyznami. Ludności jednak w większości nie podobało się narzucenie europejskiego stylu i zasad. Wiele sprzeciwów oraz strajków miało wpływ na upadek Pahlawiego. Co skutkowało nagłymi zmianami w życiu mieszkańców.

Zdjęcia najlepiej pokazują jaką przemianę przeszło to miejsce. Jak informują media, intencją było przekształcenie Iranu w państwo przede wszystkim nowoczesne. Zakazy dotyczące „odzieży religijnej” wzbudziły frustracje wśród tradycjonalistów. Dzisiaj to, co widać na zdjęciach powyżej, jest już dawno poza zasięgiem.

źródła zdjęć: twitter, business insider.com

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.