Jaki grill wybrać – przegląd różnych rodzajów

Kiedy za oknem ciepło, a do tego trwa okres wakacyjny, większość z nas marzy o grillu. Można powiedzieć, że to podstawa udanych letnich wieczorów z rodziną, sąsiadami czy przyjaciółmi. Jeśli nie wiesz jaki grill wybrać, przeczytaj nasze zestawienie. Każdy grill ma bowiem swoje zalety, ale i wady.

 

Jaki grill wybrać – stacjonarny czy przenośny

Jeżeli masz duży ogród, masz pełne pole do popisu i możesz wybierać i przebierać. Stacjonarny grill uzupełnia architekturę ogrodu, ale jest jednocześnie droższy. Dla małych powierzchni lepszy jest grill przenośny, który nie zajmuje wiele miejsca i możemy go przestawiać gdzie tylko chcemy.

Grill murowany

Jeżeli często przygotowujesz posiłki na grillu, murowany będzie najlepszym rozwiązaniem. Możesz do niego dobudować także wędzarnię. Daje to możliwość przygotowania kilku potraw jednocześnie. Odpowiednio wymurowany grill jest trwały i odporny na działanie warunków atmosferycznych. Niemniej jednak grill murowany, a raczej jego umiejscowienie, musi być dokładnie zaplanowane. Przemyśl gdzie postawić grill żeby dym czy zapach nie przeszkadzały sąsiadom. Oprócz tego grill murowany wymaga także wylania fundamentów.

Grill przenośny, węglowy

Grill na węgiel to najpopularniejszy grill w Polsce. Dodatkowo można dziś dostać nawet jednorazowe modele, które możemy zabrać ze sobą na piknik lub na wakacje. Grill przenośny dostępny jest w różnych opcjach kolorystycznych. Grill ten składa się z rusztu ze stali nierdzewnej, blaszanego korpusu i czasami także pokrywy. Droższe modele mają również wyjmowany popielnik czy wbudowany termometr. W przypadku najprostszych modeli, trudno jednak zachować dobry wygląd na kilka sezonów. Niemniej jednak cena jest atrakcyjna, a dodatkowo bez większego problemu znajdziesz modele otwierane, zamykane, kwadratowe, prostokątne lub okrągłe. Niestety, węgiel jest jednak niezdrowym i mało czystym paliwem. Jeśli grillujesz od czasu do czasu, jego szkodliwość jest znikoma.

Grill gazowy

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także grille gazowe, które są alternatywą dla grilla węglowego. Zasilane są gazem, dlatego konieczne jest podłączenie butli z gazem. Na tym grillu uzyskasz smak zbliżony do potraw z grilla węglowego. Możesz wybierać różne kolory, wielkość i kształt.

Grill elektryczny

Za najczystszy uważa się grill elektryczny. Nie emituje on szczypiącego dymu i nie roznosi aż tak bardzo zapachów. Możesz go używać w ogrodzie, ale także np. w altanie przy nieco gorszej pogodzie. Grill taki jest wytrzymały, będzie ci służył nawet kilkanaście lat. Są nawet takie modele, które są zasilane za pomocą panelu fotowoltaicznego zainstalowanego np. na dachu altany. Jest to wygodny grill, który oznacza, że możesz zapomnieć o rozpalaniu grilla wypełnionego węglem.

Podsumowując, nie ma jednego grilla idealnego dla każdego. Wszystko zależy od tego jak duży masz ogród lub wiatę grillową i jakiego smaku oczekujesz. Pomyśl też o tym czy tradycyjnym grillem nie będziesz uprzykrzać życia sąsiadom.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.