Jak skorzystać z rehabilitacji finansowanej przez ZUS? Sprawdź to!

Jeśli borykasz się z chorobą lub urazem, poprzez który nie jesteś zdolny do pracy koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego jak skorzystać z rehabilitacji, która finansowana jest przez ZUS. Sprawdzisz kogo ona dotyczy i gdzie należy złożyć odpowiedni wniosek.

Kogo dotyczy rehabilitacja finansowane przez ZUS?

Wystarczy, że jesteś ubezpieczonym pracownikiem lub przedsiębiorcą i spełniasz jeden z poniższych warunków. Mianowicie: musisz otrzymywać zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne; dostajesz rentę okresową spowodowaną niezdolnością do pracy; nie otrzymujesz żadnych świadczeń z ZUS.

 

Jakie formy obejmuje rehabilitacja finansowana przez ZUS?

Z uzyskanych informacji, dowiedzieliśmy się, że obejmuje ona rehabilitację stacjonarną, ale także ambulatoryjną. Ta druga dotyczy tylko schorzeń związanych z narządem ruchy oraz układem krążenia. Pierwsza natomiast odnosi się jeszcze do układu oddechowego, schorzeń psychosomatycznych, onkologicznych (dotyczy jedynie raka piersi) i narządu głosu.

Jak skorzystać z rehabilitacji?

Wniosek można składać w wybranym przez siebie terminie. Do ZUS-u należy dostarczyć osobiście lub wysłać listownie komplet zebranych dokumentów i czekać na wezwanie do lekarza i decyzję o możliwości skorzystania z zabiegów leczniczych. Standardowy czas trwania takiej rehabilitacji to 24 dni. Jednakże lekarz może ją przedłużyć, jeśli uzna to za stosowne lub skrócić, w przypadku wcześniejszego odzyskania pełnej sprawności i gotowości do powrotu do pracy.

Co należy przygotować do składania wniosku?

Po pierwsze poprawnie wypełniony przez lekarza prowadzącego wniosek o rehabilitację. Należy znać swoje dane, PESEL, numer telefonu i adres e-mail. Co ważne wszystkie dokumenty i historie z leczenia choroby, a także opisy i wyniki badań diagnostycznych, które potwierdzają schorzenie. Paszport lub dowód osobisty też będą potrzebne do wypełnienia wszystkich formalności. Zazwyczaj jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, osoba zainteresowana czeka 8 tygodni na rozpoczęcie rehabilitacji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce w ten sposób pomóc wszystkim pracownikom, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi oraz nie są w stanie w pełni funkcjonować. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji warto skorzystać z takiej bezpłatnej formy rehabilitacji.