Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

Każdy zawód obarczony ryzykiem powinien być odpowiednio doceniony. Są ludzie, którzy każdego dnia w pracy narażają swoje życie żeby ratować innych. W sierpniu – 10.08 obchodzimy Dzień Przewodników i Ratowników Górskich.

 

Do wypadków w górach dochodzi niemal codziennie. Często są one wynikiem nieszczęśliwego wypadku. Niemniej jednak większość z interwencji wynika z nieodpowiedzialności turystów lub braku ich przygotowania. Zarówno fizycznego, jak i np. zaopatrzenia się w odpowiednie mapy czy odzież niedostosowaną do warunków atmosferycznych, które jak wiadomo, w górach lubią się zmieniać. Nie ma się więc co dziwić, że z szacunku do ich pracy, ustanowiono Dzień Przewodników i Ratowników Górskich.

Kiedy przypada Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich przypada na 10 sierpnia. Jest to dzień patrona przewodników i ratowników górskich – świętego Wawrzyńca. W 2019 roku będzie to sobota. Tego dnia zwyczajowo organizuje się wycieczki dla turystów w różne rejony gór prowadzone przez najlepszych przewodników. Jest to dzień, w którym powinniśmy szczególnie pamiętać jak ważna jest ich praca. Służą oni turystom pomocą i wsparciem, często narażając własne zdrowie lub życie. To dzięki nim dowiadujemy się jak dbać o własne bezpieczeństwo podczas wędrówek i jak dbać o górską przyrodę.

Co trzeba zrobić żeby zostać ratownikiem górskim

Nie każdy może zostać ratownikiem górskim. Żeby nim być trzeba bardzo dobrze jeździć na nartach, wspinać się i być w idealnej kondycji zdrowotnej. Dodatkowo trzeba dobrze znać topografię danego rejonu górskiego i ukończyć długie i trudne kursy ratownictwa. Oprócz tego powinno się być stosunkowo młodym (najlepiej mieć 18-22 lata), ale przede wszystkim trzeba być pełnoletnim. Trzeba być także odpornym psychicznie na wiele czynników i zdarzeń.

Jak zostać przewodnikiem górskim

Z kolei aby być przyjętym na kurs przewodnicki musisz udokumentować swoją górską działalność, a następnie zdać teoretyczny i praktyczny egzamin wstępny. Bardzo ważnym elementem jest nauka pierwszej pomocy. Kurs przewodników górskich daje przede wszystkim umiejętność przeżycia i działania w ekstremalnych warunkach, ale także radzenia sobie w wielu codziennych sytuacjach. W czasie kursu przewodnickiego uczestniczysz nie tylko w zajęciach teoretycznych, ale również w wielu wyjazdach w góry. Zdobywasz szeroką wiedzę z zakresu topografii grupy górskiej, po której będziesz oprowadzał oraz o historii, etnografii i przyrodzie regionu.

Drodzy Przewodnicy i Ratownicy Górscy! Życzymy Wam sił i wytrwałości i dziękujemy za Waszą codzienną służbę. Należy Wam się ogromny szacunek!

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.