Chcecie przekazać pieniądze na tacę? W tym Kościele możesz zrobić to kartą!

Zapewne mieliście podobną sytuację podczas mszy świętej, kiedy chcecie przekazać pieniądze na tacę, a tu nagle, brak gotówki. Więc co zrobić, jeżeli mamy ją tylko na karcie? Okazuje się, że w niektórych miejscach płacenie kartą jest już możliwe. Niestety nie jest to Polska, ale mamy nadzieję, że już niedługo taka opcja będzie dostępna. 

Tutaj można przekazać datki na tacę kartą

Ciekawą sprawą jest fakt, iż w jednym z kościołów w Budapeszcie można przekazać dary i zrobić to poprzez płatność kartą. Przyznajemy, że to sprytne rozwiązanie. Kościół pw. Serca Jezusowego już na początku lipca uruchomił automat, który nazwano AutoMateuszem. Skąd ta nazwa? Od imienia apostoła pobierającego cła i podatki.

Ksiądz Arpad Horvath, pełniący rolę proboszcza w tym kościele, przyznaje że coraz mniej młodych ludzi nosi przy sobie gotówkę. W związku z tym, zgoda na taki automat może rozwiązać problem i sprawić, że ludzie chętniej zaczną wspierać instytucje, aby intensywnie się rozwijała.

Jak się przyjęło to rozwiązanie?

Okazuje się, że ten pomysł wcale nie był taki zły, gdyż sporo osób zgodziło się zapłacić przy użyciu karty. W dwa pierwsze weekendy miesiąca, aż 150 osób zdecydowało się na taką formę płatności. Opcji jest sporo, można wybrać spośród trzech. Sumy to: 500, 1000 lub 3000 forintów (czyli odpowiednio: 6,50, 13 i 39 złotych). Jeżeli osoba będzie chciała przekazać większą sumę pieniędzy, wtedy może dokonać kilku transakcji.

Proboszcz podkreślił też, że przekazywanie pieniędzy jest anonimowe, dlatego nikt się nie dowie, kto ile dał. Nie każdy otwarcie mówi o finansach i niekoniecznie chce, aby inni o tym wiedzieli. Jesteśmy ciekawi jak rozwinie się ta sytuacja i czy w pełni przyjmie się w tym kościele.

Płatność kartą w kościele w Polsce?

W Polsce jeszcze nie ma możliwości, aby złożyć datek na tacę płacąc kartą, jednak istnieją kościoły, gdzie można użyć takiej formy, lecz w podobnych celach. Mianowicie, w Parafii św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze, można podejść do zakrystii i zapłacić kartą, jeżeli chcecie przekazać pieniądze, aby wspomóc to miejsce.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.