Brak ruchu jest gorszy dla zdrowia niż palenie papierosów

Brak ruchu

Brak ruchu jest gorszy dla zdrowia niż palenie papierosów – mówią wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z Cleveland. Sprawdzono zależności między długością życia, aktywnością fizyczną. W eksperymencie wzięło udział ponad 122 tys. osób.

Brak aktywności fizycznej skraca życie

Naukowcy z Cleveland przeprowadzili długofalowy eksperyment, którego celem była korelacja między ruchem, a długością życia. Wyniki są zaskakujące. Mianowicie okazuje się, że osoby, które nie uprawiają aktywności fizycznej mają duże gorsze rokowania od chorych na cukrzyce, nadciśnieniowców czy osób nałogowo palących papierosy.  

Co ciekawe, badania rozpoczęły się już 1991 roku. Naukowcy w długofalowym eksperymencie zbadali zależność między długością życia, a aktywnością fizyczną. Na podstawie testów sprawnościowych oraz wytrzymałościowych określono stopień aktywności aż 122 tys. osób. Ponadto, przez kolejne lata gromadzili dane dotyczące ich trybu życia, formy pracy (fizyczna, siedząca) oraz wskaźnik śmiertelności. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „JAMA Network Open”.

 


ZOBACZ TAKŻE: NOWY RAPORT Z WUHAN [30.02.2020] – NAJBARDZIEJ ŚMIERTELNA DOBA, NOWE WIDEO Z EPICENTRUM

Długość życia zależy od wysokości wydolności tlenowej

Naukowcy przeprowadzający eksperyment stwierdzili:

Jednoznacznie wynika z niego, że brak aktywności skraca życie skuteczniej niż palenie papierosów. Badanie jednak sugeruje, że brak ruchu ma podobny wpływ na długość naszego życia jak choroby czy nałogi.

Dr Wael Jaber jest jednym ze współautorów badania. Nie ukrywa, że rezultaty mocno go zaskoczyły. Z wywiadu, którego udzielił na CNN wynika, że gorsze wyniki na bieżni są dużo gorszym rokowaniem niż cukrzyca czy nałogowe, długotrwałe palenie papierosów. Warto wspomnieć, że tak konkretnych wyników i wniosków nie potwierdziło żadne inne badanie. „W badaniu skupiono się również ryzyku nadmiernej aktywności i stwierdzono, że osoby ćwiczące więcej nie są narażone na większe ryzyko śmierci. Sprawność układu sercowo-oddechowego okazała się odwrotnie skorelowana ze śmiertelnością w perspektywie długofalowej. Nie zaobserwowaliśmy górnej granicy korzyści. Wysoka wydolność tlenowa była związana z większym stopniem przeżycia u badanych. Również tych starszych i z nadciśnieniem” – dodają naukowcy przeprowadzający badania.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.