Atak terrorystów na kościół protestancki w Burkina Faso. Do niebezpiecznych wydarzeń doszło podczas porannej, niedzielnej mszy – informuje agencja Reutera, powołując się na źródła bezpieczeństwa i lokalne władze. Napastnicy otworzyli ogień w świątyni zabijając 14 osób.
Napastnicy uciekli na motocyklach
Według kilkunastu źródeł informacji, „silnie uzbrojeni napastnicy” wtargnęli na poranną mszę do kościoła protestanckiego. Atak miał miejsce w wiosce Foutouri w Burkina Faso. Terroryści z zimną krwią strzelali do zebranych wiernych. Co więcej, zabili pastora odprawiającego nabożeństwo oraz dzieci. Napastnicy niestety zdążyli uciec na motocyklach. Wojsko i siły bezpieczeństwa rozpoczęły poszukiwania zabójców.
Fourteen people were killed in an attack Sunday on a church in eastern Burkina Faso where places of worship have suffered a string of Islamist assaults this year, the regional government said https://t.co/btztqV4YWG
— AFP news agency (@AFP) December 2, 2019
Prezydent Roch Marc Christian Kabore potępił na Twitterze ten „barbarzyński atak” na protestancką świątynię. Potwierdził liczbę ofiar i złożył kondolencje ich rodzinom.
Je condamne l’attaque barbare contre l’Église protestante de Hantoukoura dans le département de Foutouri qui a fait 14 morts et plusieurs blessés.
Je présente mes condoléances les plus attristées aux familles éplorées et souhaite prompt rétablissement aux blessés. RK— Roch KABORE (@rochkaborepf) December 1, 2019
ZOBACZ TAKŻE: WŁAMANIE DO KOLEJNEGO NIEMIECKIEGO MUZEUM – STASI MUSEUM
Ponad 600 zabitych osób w ciągu 4 lat
Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie w Burkinie Faso coraz częściej dochodzi do zbrojnych napaści dżihadystów na kościoły i chrześcijańskich duchownych. Terroryści w wielu przypadkach operują z baz w sąsiednim Mali. Usiłują poszerzać swoje strefy wpływów, dokonując zamachów terrorystycznych właśnie w tym kraju.
Szacuje się, że od 2015 roku w Burkinie Faso w wyniku zamachów terrorystycznych zginęło ponad 600 osób. Ponadto, liczba osób, które zdecydowały się na opuszczenie swych domostw wzrosła od początku 2019 roku niemal pięciokrotnie i wynosi około 500 tys.
W 2017 roku Burkina Faso, Mali, Mauretania, Niger i Czad utworzyły ze wsparciem Francji, siły Sahel G5. Ich zadaniem jest zwalczanie grup terrorystycznych działających na południowych obrzeżach Sahary.