Aktywistka z Ugandy wycięta ze zdjęcia z Gretą

Aktywistka
Aktywistka z Ugandy działająca na rzecz klimatu – Vanessa Nakate, oskarżyła agencję Associated Press o rasizm. Wszystko nastąpiło po tym, jak wycięto ją ze zdjęcia zrobionego podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Agencja prasowa AP, która opublikowała zdjęcie, chwilę później je usunęła. Tłumaczyli, że fotograf przyciął je tylko i wyłącznie na podstawie kompozycji, ponieważ uważał, że budynek w tle rozprasza uwagę. 

Associated Press usunęło wykadrowane zdjęcie

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos wykonano zdjęcie pięciu działaczek na rzecz klimatu. Znajdowały się na nim: Vanessa Nakate, Greta Thunberg, Luisa Neubauer, Loukina Tille i Isabelle Axelsson. Aktywistka Vanessa, na swoim profilu na Twitterze opublikowała emocjonalne wideo, w którym powiedziała, że po raz pierwszy zrozumiała definicję rasizmu. Film można zobaczyć poniżej:

Wszystko zdarzyło się po tym, jak dziewczynę z Ugandy wycięto z oryginalnego zdjęcia. Napisała: „Nie zasługujemy na to. Afryka emituje najmniej CO2, ale to my jesteśmy najbardziej dotknięci kryzysem klimatycznym. Wymazanie naszych głosów niczego nie zmieni. Wymazanie naszej historii niczego nie zmieni. Nie czuję się najlepiej. Świat jest okrutny.” Ponadto, w kolejnym poście zapytała, czy afrykański aktywista musi ustawiać się do zdjęcia na środku, aby nie zostać wyciętym z relacji medialnych.

Associated Press odpowiedziało na relację Vanessy tłumacząc, że ich działanie nie miało żadnych złych intencji. Ponadto, dyrektor agencji prasowej – David Ake dodał: „Fotograf próbował szybko obrobić zdjęcie i to przyciął wyłącznie na podstawie kompozycji, ponieważ uważał, że budynek w tle rozprasza uwagę. Pracujemy w bardzo napiętych terminach.” Aktywistka uważa, że nie otrzymała żadnych oficjalnych przeprosin.

ZOBACZ TAKŻE: GRETA THUNBERG W POLSCE! AKTYWISTKA WIDZIANA Z FILMOWCAMI PRZY ELEKTROWNI BEŁCHATÓW

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.