Jak upiec pyszny chleb na zakwasie? Praktyczne rady i wskazówki

Chyba nie ma nic wspanialszego o poranku, od zapachu świeżo upieczonego chleba! Zdradzimy wam jak upiec pyszny chleb na zakwasie. Takie pieczywo smakuje znacznie lepiej niż sklepowe. Chrupiąca skórka, brak polepszaczy smaku i skład wolny od chemii. Brzmi kusząco, prawda?

Jak upiec prawdziwy chleb na zakwasie?

Jeśli dalej zastanawiacie się jak upiec pyszny chleb na zakwasie, to już zdradzamy wam tę tajemnicę! Niezbędnym do wypieku domowego pieczywa, będzie oczywiście zakwas. Możemy go z łatwością przygotować w domu. Najlepiej jest to zrobić nawet kilka dni przed przystąpieniem do wypieku. Warto jest poświęcić na to trochę czasu, ponieważ chleb odwdzięczy nam się za to wybitnym smakiem.

Jak zrobić zakwas na chleb?

Do przygotowania zakwasu potrzebujemy mąkę żytnią razowa i wodę. Do naczynia wlewamy 1/2 szklanki wody i 1/2 szklanki mąki. Wystarczy wymieszać i odłożyć na 24 godziny. Po upływie tego czasu dodajemy 1/3 szklani wody oraz 1/3 szklanki mąki. Znowu wszystko mieszamy i odkładamy. Tą czynność musimy powtarzać przez kilka dni, a nasz zakwas będzie gotowy piątego dnia.

Po czym poznać, że zakwas jest gotowy?

Zakwas na chleb będzie gotowy, kiedy na powierzchni pojawią się lekkie bąbelki. Towarzyszyć mu może również trochę kwaśny zapach. Z tak przygotowanego zakwasu, możemy upiec przepyszny żytni chleb na zakwasie. Musimy tylko pamiętać, aby zakwas na nasz chleb przechowywać w lodówce. Koniecznym jest także dokarmianie zakwasu, czyli co kilka dni dodawanie małej ilości mąki, a także wody.

Chleb na zakwasie przepis babci

Zaraz podamy wam przepis na chleb żytni na zakwasie. Gwarantujemy, że przywoła on wspomnienia chleba, który piekły nasze kochane babcie! Do około 2 łyżek dokarmionego zaczynu, dodajemy 350 g mąki żytniej i 200 g pszennej. Następnie dolewamy 350 ml wody oraz 1,5 łyżeczki soli. Opcjonalnie możemy dodać również ulubione bakalie. Przygotowane ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 5 godzin do wyrośnięcia. Wyrośnięty chleb wstawiamy do zimnego piekarnika, nastawiamy go na 220 °C i pieczemy 60 minut. Po tym czasie wyciągamy upieczony chlebek i staramy się nie zjeść całego na raz!

Koniecznie sprawdźcie film z przepisem na swojski chleb na zakwasie!

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.