Zasiłek dla bezrobotnych 2019 – sprawdź co zrobić, aby go dostać. Dodatkowe pieniądze w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej czy też osobistej, są nieodzowne. Warto wiedzieć, jak się o nie ubiegać. Z naszym poradnikiem, sprawa powinna być stosunkowo prosta i czytelna. Zobacz jak dostać zasiłek dla bezrobotnych!
Zasiłek dla bezrobotnych 2019 – co to jest?
Zasiłek dla bezrobotnych jest niczym innym, jak kolejnym świadczeniem socjalnym proponowanym przez państwo. Ten konkretny zastrzyk pieniężny skierowany jest dla właśnie dla bezrobotnych, aby pomóc im w codziennym życiu i utrzymaniu się.
Zasiłek dla bezrobotnych 2019 – ile wynosi netto?
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych określana jest zawsze na początku czerwca danego roku. Istnieją 3 typy zasiłków – obniżony (80%), normalny (100%) oraz podwyższony (120%).
Ile wynosić będzie zasiłek w ustalony w tym roku? Przed pierwsze 3 miesiące od uzyskania do niego praw (90 dni) będzie to nieco ponad 741 złotych netto (861,40 brutto), natomiast po tym okresie kwota ta zmaleje do 592,52 złotych netto (czyli 676,40 złotych brutto).
Są to kwoty dla normalnego zasiłku (100%). Zasiłek obniżony (80%) oraz podwyższony (120%) będą odpowiednio wyższe.
Zasiłek dla bezrobotnych 2019 – jak dostać?
Pierwszym krokiem będzie udanie się do powiatowego urzędu pracy, celem uzyskania statusu osoby bezrobotnej. W tym celu należy wykazać urzędowi wskazane dokumenty: dokument tożsamości (na przykład dowód osobisty), świadectwa, dyplomy, dokument potwierdzające umiejętności i ukończone szkoły, wszystkie świadectwa pracy jakie posiadamy. Ponadto należy wskazać dokumenty o przeciwwskazaniach do wykonywania pracy (o ile takie posiadamy). Osoby niepełnosprawne natomiast muszą dostarczyć dokumenty, które niepełnosprawność potwierdzają.
Jeśli weryfikacja odbędzie się pozytywnie, bezrobotnemu zakładana jest karta rejestracyjna.
Zasiłek dla bezrobotnych 2019 – dla kogo?
Kto otrzyma opisywany zasiłek? Ubiegający muszą spełnić pewne kryteria – między innymi wykazać się odpowiednim stażem pracy. Chcący pobierać zasiłek musi wykazać, że przez ostatnie 18 miesięcy pozostawał w stosunku pracy przez 365 dni – a więc przez rok. W dodatku musiał za to pobierać wynagrodzenie o wielkości przynajmniej wynagrodzenia minimalnego (2250 złotych brutto).
Zasiłek dla bezrobotnych 2019 – jak długo? Ile trwa?
Bardzo często pojawia się pytanie o to, jak długo na nasze kontro będzie wpływać zapomoga z tytułu tego, że jesteśmy bez pracy. Zasiłek ten zwykle trwa 6 miesięcy. Są jednak szczególne przypadki, w których może on trwać rok lub więcej. Czasami ten czas może też ulec skróceniu.
źródło zdjęć: portalnaplus.pl, gratka.pl