Jak napisać CV? Zobacz ważne porady, triki oraz wzory CV

Nowa praca, nowe wyzwania, zmiana otoczenia, lepsze zarobki – to marzenia wielu młodych, ale i starszych osób. Aby ubiegać się jednak o prestiżowe stanowiska pracy, należy przygotować odpowiednie Curriculum Vitae. Jak napisać CV? Zobacz nasze porady i wzór! 

CV – co to jest?

Choć powinno być to wiedzą elementarną, zdarzają się przypadki – zwłaszcza na samym początku ścieżki kariery zawodowej – gdy niektóre pojęcia są na dla nas nowe. Tak bywa także w przypadku CV – czyli Curriculum Vitae. Jest to nic innego, jak życiorys zawodowy.

W CV zawarte powinny być dane personalne (imię, nazwisko, miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, data urodzenia itp.), wykształcenie, przebieg pracy zawodowej, doświadczenie zawodowe, oraz preferencje osobiste takie jak hobby czy zainteresowania.

Oczywiste jest, że osoby które dopiero skończyły szkołę, nie będą mogły zbyt wiele napisać w rubryce z doświadczeniem i przebiegiem pracy zawodowej. Wtedy należy skupić się na dokładnym wypunktowaniu wykształcenia oraz dodatkowych umiejętności, które mogą zainteresować pracodawcę. Warto pamiętać przykładowo o prawie jazdy, obsłudze specjalistycznych programów komputerowych a także zainteresowaniach w jakiś sposób związanych z pracą którą chcemy podjąć.

Jak napisać CV?

Mówi się, że diabeł tkwi w prostocie. Przy wielu kandydatach na dane stanowisko, CV powinno się czymś wyróżnić, aby utkwiło w pamięci osobie rekrutującej i miało szansę na wygranie plebiscytu. Dobrze, gdy dokument jak czytelny, prosty, konkretny a zarazem czymś się wyróżnia. Jak osiągnąć taki złoty środek?

Trzeba mieć świadomość, że bardzo długie CV nie jest atrakcyjne. Najlepiej, gdy informacje są odpowiednio zwarte, a najważniejsze z nich wyraźnie odróżnione. Jeśli nie wiemy z których informacji ewentualnie zrezygnować, dokładnie przeanalizujmy to, czego wymaga potencjalny pracodawca i wybierzmy najbardziej odpowiednie aspekty naszego życia zawodowego.

Wymagane informacje w CV

Są takie informacje, z których w CV po prostu nie można zrezygnować. Należą do nich oczywiście imię i nazwisko, dane kontaktowe, doświadczenie zawodowe oraz obecnie zajmowane stanowisko, spis dodatkowych umiejętności i zainteresowań zgodnych z pracą o którą się staramy oraz klauzula na zgodę o przetwarzaniu danych osobowych. 

Jak wyróżnić swoje CV?
  • Konkretne informacje – nie bój się używać konkretów, są bowiem dużo lepiej odbierane niż rzucanie ogólnikami. Napisz w jakich programach pracowałeś, jakie działania podejmowałeś. Zaimponuj pracodawcy.
  • Poważne dane kontaktowe – dla wielu osób ten punkty może wydać się mało zrozumiały. Ważne jest, aby nasz adres email brzmiał rozsądnie. Wiele razy bowiem słyszy się o nazwach email, które nie dość że nie brzmią dumnie, to są wręcz wstydliwe – w rezultacie nasza wiarygodność staje się niepewna.
  • Zwarta i czytelna forma – CV nie może być zlepkiem literek. Powinno być atrakcyjne dla oka, odpowiednio pogrupowane. Ważne informacje należy wyróżnić. W sieci znajdziemy wiele kreatorów CV, które pomogą nam zachować estetykę dokumentu. Wybór jest ogromny.
  • Profesjonalne zdjęcie – sytuacja podobna jak w przypadku adresu email. Zdjęcie nie może przedstawiać nas na plaży, na imprezie, tudzież w jakiejkolwiek dwuznacznej sytuacji. Najlepiej gdy będzie stonowane i wykonane przez specjalistę.
Wzór CV

W internecie znajdziemy wiele wzorów oraz kreatorów CV. Bardzo ciekawą opcję proponuje nam witryna interviewme.pl, gdzie oprócz kreatora, możemy wybrać wzór CV przygotowany pod konkretne stanowiska. Znajdzie się tam między innymi propozycja dla logistyka, recepcjonisty, fizjoterapeuty czy spawacza. Baza jest ogromna i warto korzystać z pomocy, niż próbować podejmować walkę na własną rękę. Poniższy przykład pochodzi właśnie ze strony interviewme.pl.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.