Zgaga potrafi być bardzo uciążliwym problemem. Występuje w każdym wieku – zarówno u dzieci, jak i osób starszych. Przyczyną tego nieprzyjemnego pieczenia jest cofanie się kwasów żołądkowych do przełyku. Zgaga występuje bardzo często po wypiciu alkoholu, zjedzeniu pikantnych dań, czy paleniu papierosów. Na tę dolegliwość skarżą się również kobiety w ciąży. Zatem – jak pozbyć się zgagi? Poniżej skuteczne domowe sposoby.
Soda oczyszczona
Używanym jeszcze przez nasze babcie sposobem był roztwór sody oczyszczonej. Jedną płaską łyżeczkę sody zalewamy letnią wodą. Soda oczyszczona przynosi ulgę już po kilku sekundach od wypicia.
Napar z imbiru
Herbatka z korzeniem imbiru świetnie sprawdza się na zgagę. Imbir słynie z właściwości wspomagających procesy trawienne, a dodatkowo wzmacnia organizm. Wystarczy pół łyżeczki startego korzenia imbiru, który zalewamy gorącą wodą. Po kilku minutach napój jest gotowy.
Migdały
Te smaczne bakalie można spożywać codziennie, zawierają wiele cennych witamin. Dobrze radzą sobie również ze zgagą! Kilka migdałów należy najpierw namoczyć w zimnej wodzie i usunąć z nich skórę. Dzięki zasadowemu odczynowi szybko neutralizują kwasy żołądkowe.
Siemię lniane
Nasiona lnu zwyczajnego świetnie sprawdzają się przy walce z cholesterolem, zmniejszają ryzyko chorób serca, ale również leczą zgagę. Wszystko dzięki zawartych w nich substancjach, które działają jak osłona dla żołądka. Jedną łyżeczkę ziaren zalewamy gorącą wodą, zaparzamy około godziny i spożywamy powstały kisiel.
Fenkuł
Koper włoski jest przede wszystkim bardzo smaczny, jednak poza walorami posiada właściwości lecznicze. Znany jest z działań łagodzących podrażnienia układu pokarmowego. W tym warzywie jest również mnóstwo minerałów i witamin, między innymi witamina C, witamina B1, wapń.
Cynamon
Ta przyprawa o silnym aromacie znajduje zastosowanie również w leczeniu zgagi. Aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości zalewamy łyżeczkę mielonego cynamonu gorącą wodą, parzymy 5-10 minut, przecedzamy i pijemy.
Trzeba pamiętać, że w przypadku zgagi kluczowa jest profilaktyka- powinniśmy pozbyć się złych nawyków żywieniowych oraz każdego dnia dbać o aktywność fizyczną. Co zrobić jednak, gdy żadne z domowych metod nie działają, a my kompletnie nie wiemy jak pozbyć się zgagi? Wtedy konieczna będzie wizyta u specjalisty i zapewne stosowanie konwencjonalnych leków.